Úvod Doly a revíry UDZČ Základní systém otvírky a přípravy Uranových dolů Západní Čechy (UDZČ)

Základní systém otvírky a přípravy Uranových dolů Západní Čechy (UDZČ)

1558
0

Dyleň

Ložisko Dyleň bylo otevřeno dvěma jámami a to jámou D-I do úrovně 8. patra a jámou D-II od 9. patra po 22. patro, povrchová část byla vydobyta lomem.

Na všech patrech ložiska byly od jámy raženy otvírkové překopy směrem k hlavnímu rudnímu sloupu, následně potom sledné chodby z nichž se razily rozrážky, směrné překopy a komíny v úsecích průmyslových těles U – zrudnění.

Vítkov II

Na ložisku Vítkov II byly hloubeny dvě jámy. Ložisko bylo otevřeno hlavní jámou Vítkov II do úrovně 21. patra. Jáma č. 10 Klíčov byla dokončena až v r. 1978 přibírkou dříve hloubených komínů.

Vzhledem ke zrudnění, které bylo lokalizováno v pěti rudních sloupech, směřovala otvírka a příprava k relativně složitému rozfárání jednotlivých pater. Z hlavní jámy Vítkov II byly raženy otvírkové příčné překopy, jednak ve směru západním a jednak směrem severním až severovýchodním. Po přetnutí hlavních rudních sloupů pokračovaly ražby směrně podél jednotlivých sloupů s četnými příčnými rozrážkami přes celou mocnost zrudnění.

Zadní Chodov

Ložisko Zadní Chodov bylo otevřeno a zpřístupněno z povrchu třemi jámami.

Jižní rudní sloup byl otevřen z jámy č. 2 na všech patrech (1.-11. patro) až do svého vyklínění.

Severní rudní sloup byl otevřen z jámy č. 1 na všech patrech (1.-10. patro), kdy se U – zrudnění postupně přesunulo směrem na jih do blízkosti jámy č. 3.

Centrální rudní sloup (zčásti i spodní partie severního rudního sloupu) byl zpřístupněn a dobýván jednak jámou č. 3 a dále slepými jámami č. 3a a 3b až na úroveň 27. patra. Dále byly vyhloubeny jámy č. 12 a č. 13, které sloužily jako větrací jámy.

Horizontálně bylo ložisko rozfáráno systémem příčných překopů, které byly raženy ve směru východ – západ. Po přetnutí celého pásma zadněchodovského zlomu pokračovaly ražby z otvírkových překopů směrně (ve směru S – J) podél rudonosné zóny příčnými rozrážkami a překopy přes celou mocnost zrudnění. Intervaly rozrážek a příčných překopů se řídily v souladu s pozdějšími dobývacími pracemi od 10 do 50 m.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.