Účelová organizace UD Hamr vznikla v rámci Ústřední správy uranového průmyslu (ÚSUP) k 1. 3. 1966. Zajišťovala vyřešení řady výzkumných a vědeckých prací, podmiňující realizaci dobývání ložiska, které bylo svými podmínkami odlišné od klasických uranových ložisek zónového a žilného typu. V rámci organizace se rozvíjely dva typy exploatace ložisek:
klasické dobývání hornickým způsobem;
hydrochemické dobýváni (vyluhování „in situ“).
Od 1. 9. 1967 je účelová organizace UD Hamr, Hamr na Jezeře přeměněna na odštěpný závod UD Hamr (o. z. UD Hamr). K 1. 1. 1971 přebírá tato organizace od o. z. GP Příbram průzkumný Důl Sever a stává se těžební organizací. K hornickému dobývání ustanovuje Důl Hamr I. (DH I). K dobývání hydrochemickým způsobem je ustanovena později další těžební jednotka – Chemická těžba (CHT).
Státní zájem na rozšiřování těžby uranu v severočeské oblasti vedl k rychlému rozvoji odštěpného závodu. Vznikají postupně specializované obslužné provozy Provoz technických prací a výstavby (PTPV), Provoz sociálních služeb (PSS), Provoz technologické dopravy (PTD) a další, o kterých se v prognózách předpokládalo, že budou tvořit zázemí několika dolů v oblasti. V roce 1972 byla v oblasti zřízena ú. o. Závod na výstavbu úpravny uranového průmyslu (o. ú. ZVÚUP).
Při vzniku ČSUP, koncern, Příbram k 1. 1. 1976 získává odštěpný závod statut koncernového podniku a vzniká k. p. UD Hamr, Hamr na Jezeře. podřízené těžební jednotky se rozrůstají na závody: DZHT- Důlní závod Hornické těžby, DZCHT- Důlní závod chemické těžby, bývalé provozy se mění na závody: ZTPV-Závod technických prací a výstavby, ZSS-Závod sociálních služeb, a další. V roce 1985 vzniká Závod odvodňování, který po dostavbě CDS zajišťuje hydrogeologickou stabilitu v celé oblasti.
K 1. 1. 1979 vzniká vyčleněním z DZH I další těžební jednotka Důl Křižany I (DK I), která dobývá ložisko Břevniště.
K 1.7. 1981, po dostavění úpravny, vzniká v oblasti další koncernový podnik – k. p. Chemická úpravna uranového průmyslu, Stráž pod Ralskem.
V roce 1982 mění k. p. UD Hamr sídlo do nové budovy do Stráže pod Ralskem, mění název na k. p. UD Hamr, Stráž pod Ralskem.
V roce 1988 a 1989 je rozvoj uranového průmyslu přehodnocen a dochází na vládní úrovni ke změně koncepce a postupnému útlumu uranového hornictví. V roce 1988 je zastavena výstavba velkodolu DH II a důl je neprodleně likvidován. V roce 1989 je vyhlášena likvidace DK I, je proveden ekologický výkliz podzemí a k 1. 1. 1990 tato těžební jednotka zaniká a je začleněna do DH I.
V koncernovém uspořádání existoval k. p. UD Hamr, Stráž pod Ralskem až do vzniku státního podniku ČSUP, Příbram k 1.7.1990. Statut koncernových podniků byl v rámci nového ČSUP změněn na odštěpný závod (s nižší subjektivitou). Za rok byly příkazem ředitele s. p. ČSUP č. 4/91 oba odštěpné závody v severočeské oblasti zrušeny a jejich sloučením vznikl od 1. 5. 1991 o. z. Těžba a úprava uranu (o. z. TÚU), Stráž pod Ralskem, jako právní nástupce obou. Nový odštěpný závod je určen k těžbě a zpracování uranových rud a proto v roce 1992 vyčleňuje z organizace většinu servisních provozů a organizačně sdružuje:
DZHT Důlní závod hornické těžby;
DZCHT Důlní závod chemické těžby;
CHÚ Závod Chemické úpravny;
ZDM Závod dopravy a mechanizace;
ZO Závod odvodnění od roku 1995.
K 1. 4. 1992 je rozhodnutím ministra hornictví a průmyslu změněn název státního podniku na s. p. DIAMO, Příbram. Změna jména se dotkla i zdejšího o. z., jehož plný název je s. p. DIAMO, o. z. TÚU, Stráž pod Ralskem.