Úvod Doly a revíry UD Dolní Rožínka Geologie moravské uranové oblasti a průzkum ložisek UD Dolní Rožínka

Geologie moravské uranové oblasti a průzkum ložisek UD Dolní Rožínka

2749
0

Důl Rožná IGeologickou stavbou přísluší území České republiky převážně k českému masivu, v menší míře (východní a jihovýchodní Morava) je území tvořeno horninami karpatské soustavy. Český masiv je tvořen pěti strukturními jednotkami. Z hlediska uranové mineralizace je nejzajímavějším územím tvz. moldanubikum. Celá tato oblast je bohatá na rudní a grafitová ložiska a je ji možno rozdělit na řadu významných rudních rajonů.
Na základě studia rozložení uranového zrudnění byl vyčleněn moravský rudní rajon. Sem spadají ložiska, která byla a jsou předmětem exploatace Uranových dolů Dolní Rožínka. Jedná se zejména o ložiska Rožná, Olší, Slavkovice – Petrovice a další.

Tato ložiska hydrotermálního původu jsou vázána na tektonické struktury vyvinuté v okrajové části moldanubika v horninách tzv. pestré serie (především biotitické ruly a amfibolity).

První práce v rožensko – olšínském rudním poli, zaměřené na systematické vyhledávání uranových ložisek, byly zahájeny v r. 1954 moravskou průzkumnou skupinou, ze které se v r. 1956 vytváří UP – závod IV se sídlem v Novém Městě na Moravě.

Emanačním průzkumem i pomocí dalších průzkumných metod byla zjištěna celá řada anomálií, které byly dále postupně ověřovány vrtným průzkumem, kutacími rýhami i mělkými hornickými díly – jako průzkumnými šachticemi, štolami a podobně. Získané pozitivní výsledky umožnily provést zásobové ocenění prozkoumaných oblastí a jejich plynulé předávání do těžby.

V r. 1957 to byla centrální část ložiska Rožná a v r.1959 severní část ložiska Rožná. V témže roce bylo těžebnímu závodu KHB předáno do těžby ložisko Olší. UP – závod IV zahájil otvírku důlního pole Drahonín hloubením jámy Drahonín.

Současně s průzkumem v rožensko-olšínském rudním polí prováděl UP – závod IV průzkumné práce v oblasti Javorník -Rychlebské hory. Zde bylo do těžby v r. 1958 předáno ložisko Zálesí a v roce 1964 lokalita Jelení vrch. Dále byly průzkumné práce vedeny na ložisku Jasenice, Licoměřice a Slavkovice. Pro těžební podnik UD Dolní Rožínka mělo praktický význam jen ložisko Slavkovice, které bylo do těžby předáno v r. 1964.

Pro ověření ložisek Rožná, Olší, Slavkovice, Zálesí provedl UP – závod IV Nové Město na Moravě tyto objemy průzkumných prací:

štoly a horizontální díla 62 084 bm
průzkumné šachtice (šurfy) 1 336 bm
jámy 672 bm
průzkumné vrty 160 000 bm
průzkumné rýhy 190 000 m3

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.