Úvod SU HDB Historie hornictví na Sokolovsku, Chebsku a Karlovarsku (2)

Historie hornictví na Sokolovsku, Chebsku a Karlovarsku (2)

4126
0

Důl Kateřina v LipniciVelkým přínosem pro doly v okolí Ohře byla její regulace v délce 10 km, s níž se počalo v roce 1902 a zároveň i kanalizace Rychnovského potoka. Tím se snížily průsaky téměř na polovinu a ušetřily se velké náklady na vodotěžné stroje a čerpání.

U výchozů slojí se těžilo nejen v dolech, ale i v lomech. Tento způsob těžby zajišťoval vyšší výrubnost, ale i doby nasazení prvních parních rýpadel kolem roku 1900 byl velmi pracný. Zprvu se kopalo neuspořádaně pomocí motyk a lopat a nakopané uhlí se vyváželo z lomu koňskými povozy. Tak jako u hlubinné těžby i zde došlo časem k vývinu metody nejvhodnější, využívající gravitace, k tzv. mlýnkování.

Třídění uhlí probíhalo zprvu ručním způsobem, kdy většinou ženy prohazovaly uhlí přes síta a za dvanáctihodinovou směnu si vydělaly 80 krejcarů, zatímco havíři i zlatý a 20 krejcarů. Později byly využity mechanické systémy třídění poháněné parou. V této knize jsou zmínky o sítech typu klönne, což byly tzv. kolokotavé třídiče, poháněné excentrem, takže uhlí se na sítech pohybovalo v cykloidách. To mělo za následek sice menší výkon než u rychloběžných sít, ale obrovskou ostrost třídění – zde bylo sázeno ne na kvalitu, ale na kvantitu. Dále se zmiňují o roštech typu Distl-Suski, které se skládaly z otáčivých příčných roštnic, na nichž byly v potřebných vzdálenostech nálitky ve tvaru sférického trojúhelníka, které měly za úkol ohraničovat velikost otvorů mezi roštnicemi. Sférický tvar nálitků načechrával uhelný tok, materiál se nenalepoval a tříděný výkon byl značný, činil 30 – 40 tun uhlí na 1 m2 plochy za hodinu.

Rozvoj těžby uhlí byl ovlivněn několika důležitými momenty:

Cenou palivového dřeva – Zprvu, asi do r. 1850 jej bylo dostatek a cena nízká. Zvyšováním ceny dřeva se začalo k topení nakupovat uhlí.

Výstavbou minerálních závodů – Zde se začalo topit v roce 1800, jak je protokolárně doloženo.

Budováním průmyslu – Výstavba továrny na výrobu sazí v Dolním Rychnově – 1835, první textilka – 1828, sklárna v Dolním Rychnově – 1854, sklárna v Novém Sedle – 1879, chemička v Sokolově, porcelánky na Karlovarsku, šamotka v Chodově a další.

Zavedeném stupňových roštů – Bylo umožněno spalovat drobné uhlí, do té doby odpadní (1857).

Výstavbou Buštěhradské dráhy – Její dokončení r. 1871 přineslo obrovský rozvoj těžby a exportu uhlí do zahraničí. Zároveň s touto dráhou byly vystavěny i lokální dráhy a mnoho vleček k dolům. Z lokálek byly pro dovoz uhlí využívány tratě Sokolov – Kraslice, Nové Sedlo – Loket, Chodov – Nejdek, Karlovy Vary – Nejdek a Karlovy Vary – Vejprty.

O rozvoj těžby, chemických výrob a textilního průmyslu se zasloužil velkou měrou Johann David Starck. K hornictví se dostal přes bělení krajek. Měšťanská rodina Starcků žila od 14. století v Norimberku a v 16. století přesídlila do Kraslic. Otec Johanna byl tkadlec, ale syn chtěl obchodovat s vínem v okolí Plavna v Sasku. Zde na svých cestách viděl výrobu krajek, která se mu zalíbila a chtěl ji zavést i v Kraslicích. Přivedl si z Plavna 2 tovaryše a začal s výrobou. S prvními vyrobenými krajkami jel do Vídně, kde zjistil, že by se prodávaly ještě lépe, kdyby byly vybělené. Šel opět na zkušenost do okolí Plavna a zjistil, že bělení se provádí dýmavou kyselinou sírovou (oleem), která stála 80 zlatých za 50 kg. Protože cena byla vysoká, začal se J.D.Starck věnovat přípravám k výrobě, zatímco jeho nejstarší syn Josef Karl pracoval v továrně na výrobu olea jako dělník a získával zkušenosti. Tak vznikla firma „Johann David Starck“. V roce 1792 získala firma starou slévárnu mosazi ve Stříbrné od Nosticů a zde se začalo v roce 1796 s výrobou olea, první v Čechách a Rakousku. J.D.Starck začínal se dvěma tkalcovskými stavy a za 10 let jich měl již 800. Různými koupěmi a zakládáním chemických a báňských podniků se stal již kolem roku 1830 nejbohatším mužem na Karlovarsku. Snížil cenu olea z 80 na 8 zlatých za 50 kg. Po roce 1802 koupil starou huť v Hromnicích u Kaznějova, která se stala základem pozdějších chemických závodů v Kaznějově a vyráběl v ní oleum. Postupně otvíral další pece na pálení kyseliny sírové. Roku 1804 v Davidově (osada pojmenovaná po něm), k níž patřil i hnědouhelný důl. Byl první, kdo prokazatelně začal používat v pecích místo dřeva uhlí již v roce 1800. Později přikoupil nejstarší minerální závod na Karlovarsku ve Starém Sedle, kde vyráběl oleum, kamenec a zelenou skalici (1815). Dále rozšiřoval majetek o další minerální závody v Habartově (1830), Lipnici (2 závody 1815 a 1831), Mírově a Bodenu (1838). Kromě nich vybudoval ještě chemické závody v Habartově (1830), Dolním Rychnově a Davidově (1835). Vlastnil uhelné doly, vyráběl křivule a kameninové nádoby pro svůj chemický průmysl. Zaměstnával 1500 dělníků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.