Úvod Doly a revíry SU Důl Jindřich III. v Božíčanech

Důl Jindřich III. v Božíčanech

1562
0

V roce 1941 se započalo s hloubením Dolu Jindřich III. Hlavní úpadní štola, jejíž ústí se nacházelo na parcelách č. 410 a 412, poblíž vlečky na závod Osmóza, byla vyzděna a osazena lanovkou. Před znárodněním vlastnily důl Dolové a průmyslové závody, dříve J.D. Starek. Uhlí se dobývalo ze sloje Josef, s průměrnou mocností 4 m, pilířováním na zával. Dolové pole se dělilo na část jižní a severní, oddělené od sebe poruchou, přičemž severní ložisko leželo o 11 m výše.

Jakost uhlí, které mělo výhřevnost pouze 11 MJ. kg-1, byla nevalná. Většinu zařízení k těžbě a dopravě vyrobila firma Karl Gasch z Chodova. Dopravu v dole zajišťovaly tři lanovky s rozchodem 500 mm, rychlostí 0,62 m.s-1 a výkonem 45 t. h-1. Od ústí těžní štoly poháněla vozíky pozemní lanovka, dlouhá 700 m, se sílou lana 20 mm, výkonem 45 t. h-1 a rychlostí 0,56 m.s-1 .Všechny lanovky, včetně zařízení třídírny vyrobila firma Karl Gasch. Na starém dole Jindřich II., kam uhlí dopravovala již zmíněná pozemní lanovka ve dřevěných vozících do výklopníku s průměrem 1 900 mm, docházelo k třídícímu procesu. Rozdružovací zařízení se skládalo ze sít rozměru 1 x 5 m, s velikostí ok 10, 20, 40 a 80 mm a předřazen byl rošt 1,5 x 1,4 m pro odkusování. Také maximální výkon třídírny byl přizpůsoben lanovkám a měl stejný hodinový výkon. Závod vlastnil 171 dřevěných vozíků se železným spodkem, pro dopravu uhlí.

Protože i tento důl dosahoval nevalných hospodářských výsledků, potýkal se s nedostatkem pracovních sil, špatnou kvalitou uhlí a navíc dalšímu rozvoji těžby bránil ochranný pilíř obce Božíčany, došlo v listopadu 1950 k zastavení těžby. Části důlních děl pod potokem a silnicí byly zajištěny hustými dřevěnými hráněmi, které přesně po 35 letech začaly vyhnívat a silnice se propadla. Navíc musel být demolován obytný dům nad hlavní lanovkovou chodbou. Bez nadsázky lze říci, že obec Božíčany je nejproblémovějším územím, poznamenaným starou dolovou činností. Nejvyšší těžby, 102 927 tun uhlí, dosáhl dul v roce 1946.

Pramen: Jiskra, J.: Z historie uhelných lomů. Sokolovská uhelná a.s. 1997

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..