Úvod SHD DVÚZ Historie Dolu Alexander v Hrdlovce (II. část)

Historie Dolu Alexander v Hrdlovce (II. část)

2302
0

Důl AlexanderPo osvobození naší vlasti Sovětskou armádou v roce 1945 nastává pro důl nová éra velkého rozvoje, která s sebou přináší i celou řadu nových úkolů a problémů. První, co zmizelo z nádvoří dolu a kanceláří po osvobození dolu, byly německé nápisy, které byly vzápětí nahrazeny českými. Těžní stroj však byl po náletu stále zničen a revír Salesius po požáru v roce 1944 ještě uzavřen. Kromě toho závod začal trpět zoufalým nedostatkem pracovních sil po odsunu Němců. Výkon na jednoho pracovníka činil v roce 1945 pouze 0,67 t za jednu směnu.

Postupně byly proto zaváděny různé národní a mírové směny, s cílem co nejdříve obnovit průmysl po následcích války. Na závod nastupovaly brigády vojenských útvarů, ale i civilních osob. Už v říjnu 1945 byl však na závodě otevřen učňovský provoz a škola. Stav pracovníků se tak začal koncem roku 1947 zvolna stabilizovat. Také těžba začala pomalu stoupat a dosahovat předválečné úrovně. V roce 1947 je dolu přidělena část tzv. volného pole a dobývací prostor dolu tak dosáhl plochy 17 127 760 m2. Nová část dolového pole byla nazvána “Libkovické pole“ podle obce, v jejíž blízkosti se nacházela.

Na důl byl krátce po osvobození povolán bývalý závodní Ing. Vojtěch Pácl a okamžitě postaven do čela závodu. Od prvních okamžiků svého působení začal přemýšlet, jak zkrátit 5 km dlouhou dopravní cestu z Nelsonu na Alexander. Jeho úvahy nakonec vyústily v odvážný a netradiční projekt – spojení obou dolů přímo, nejkratší cestou přes inudační poruchu. Po podrobném prozkoumání znalců bylo nakonec vydáno rozhodnutí tento smělý projekt povolit. Tak se stalo, že překop Alexander – Nelson, zvaný též A-B překop, byl od 20. dubna 1948 skutečností. Původní dopravní trasa z dolu Nelson se tak zkrátila z 5 km na pouhých 300 m pásové dopravy. Prorážkou tohoto překopu byla současně vyvrácena letitá mylná myšlenka, že v podloží nelsonské sloje existuje nebezpečí průvalu teplických termálních vod. S postupem času bylo na našem dole vyraženo ještě mnoho překopu (uvádí se 13), žádný z nich však neznamenal takový krok vpřed, ani při jeho plánování nebylo užito tolik technického důvtipu a erudice, jako tomu bylo v případě překopu Alexander – Nelson.

Během roku 1948 proběhla první poválečná modernizace dolu, byla provedena přestavba třídírny, výstavba nových koupelen mužstva a na závod byl dodán zcela nový typ důlních vozíků, opatřený kuličkovými ložisky. Přikročeno bylo také k zavedení pásové dopravy uhlí v daleko větším měřítku než dosud. V důsledku toho byly také postupně likvidovány lanové dráhy, kterých bylo na dole v té době 48. Od roku 1948 byl na závodě používán také nový druh výztuže chodeb – staré drážní kolejnice jako stropnice a dřevěné stojky opatřené ocelovými paticemi. Tento druh výztuže se osvědčil natolik, že přes pozdější zavedení TH výztuže byl na některých místech v dole používán až do uzavření dolu.

Během roku 1948 v důsledku politických změn v celém státě byla provedena celá řada změn v obsazení vedoucích funkcí.

11. září 1949 byl důl Alexander na všeobecnou žádost pracujících dolu přejmenován za přítomnosti tehdejšího prezidenta republiky na Důl Prezident Gottwald.

K výraznému rozmachu těžby dochází po připojení do té doby volného dolového pole zvaného Libkovické. V roce 1958, po dostavbě povrchových objektů, je zde zahájena těžba a s dalšími léty dochází k jejímu zvyšování. Tomu však zvolna přestával stačit starý a poruchový systém důlní dopravy, včetně ručního narážení vozíků do klece a třídícího zařízení. Proto v roce 1960 dochází k další rozsáhlé rekonstrukci závodu. Je modernizován dopravní systém vozíkového oběhu v dole i na povrchu, u těžné jámy se instaluje pneumatické poloautomatické narážení vozíků a staví se i nová třídírna, vyhovující zvýšeným požadavkům na těžbu i třídnost uhlí. Současně s tím probíhá i další přestavba koupelen a lampovny a je vybudován spojovací most mezi šatnami a lampovnou. Závěrem modernizace v roce 1965 je dokončena výstavba nového zdravotního střediska. V téže době je také rozsáhle rekonstruován kulturní dům, závodní kuchyně a jídelna.

Ani tyto akce, směřující ke zvýšení těžby intenzívní cestou, stále rostoucím požadavkům odbytu nemohou stačit. Jsou hledány i další cesty ke zvýšení těžby a vedení dolu sahá k extenzívním metodám. Šedesátá léta jsou tak poznamenána zakládáním pracovních, převážně profesních kolektivů produktivních pracovišť s cílem dosahovat maximálních výkonů v ražbě a rubání. Vzniká tak hnutí Brigád socialistické práce, jejichž činnost se zhruba od poloviny šedesátých let soustřeďuje i na mimopracovní, tj. kulturní, společenské, sportovní a patronátní oblasti. Tyto kolektivy jsou postupně zakládány i na ostatních pomocných pracovištích v dole i na povrchu závodu.

11. dubna 1960 bylo definitivně rozhodnuto o odpisu uhelných zásob v dolovém poli Nelson VIII, které bylo 21.4.1957 po největším požáru v historii obou dolů uzavřeno. Dále bylo rozhodnuto obezdít celý revír těsnými hrázemi a všechna úvodní díla uzavřít betonovými poklopy. Od tohoto data se již nikdo vyuhlením vysoce hořlavých zásob z tohoto revíru, ve výši 221 000 tun, nezabýval.. Jámy Nelson VI, VIII a IX tak navěky osiřely a dnes jsou již jen těžko k nalezení v oseckém lese nad pomníkem nelsonské katastrofy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.