Důl Pokrok II byl vybudován v roce 1887 Duchcovskými uhelnými závody Fortschritt (Duxer Kohlenwerke Fortschritt). Těžební pole se rozprostíralo v jihovýchodní části DP Hrdlovka ve spodní kře inundační poruchy. Bylo ohraničeno tektonikou a těžebním polem dolu Alexander. V důsledku vydání Normativního výnosu v roce 1911, byla část jeho těžebního pole vyloučena z hornických prací. Ve spodní kře inundační poruchy byl stanoven pilíř uhelné sloje o šíři cca 70 m podél inundační a döllingerské poruchy se zákazem dobývání. Důvodem bylo v dané době zabránit průniku vod do hlubinných dolů.
Těžební pole bylo otevřeno dvojicí úvodních důlních děl, jámou těžní a materiálovou, čímž byl docílen základní větrný okruh. Od tohoto okruhu se razila otvírková díla metodou dvojice předků nejdříve k výdušná jámě č. I a následně do dalších těžebních revírů a k nim příslušným výdušným jámám. Likvidace jam probíhala postupem a těžbou lomů Pokrok 1 a 2.
Otvírka v uhelné sloji byla ve spodní kře inundační poruchy. Ražba přípravných děl byla vedena dvojicí chodeb, převážně dovrchním způsobem, což odpovídalo ruční technologii dopravy důlními vozíky ke sběrným svážným a lanovkám. Po vyčerpání volných zásob byla těžba ukončena v roce 1917, kdy byl přiřazen k dolu Alexander, který později dotěžil část zbytkových zásob.
[mappress]