Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Výbuch na Dole Kukla v Oslavanech 21. března 1921

Výbuch na Dole Kukla v Oslavanech 21. března 1921

6441
0

Tento „odklad“ trval do roku 1961, kdy nastalo masové nasazování bezplamenných indikátorů metanu. V roce 1960 bylo např. v OKR ještě 3 118 klasických benzinových lamp a 1 781 lamp sdružených.

Velká pozornost byla také věnována nebezpečí uhelného prachu. Polévání, zkrápění a zřizování mokrých pásem se stále jevily jako nedostatečné. Možnosti snížení výbušnosti uhelného prachu jeho smíšením s kamenným prachem byly zkoumány již před první světovou válkou i v Babické pokusné štole, ovšem s prachem neprosévaným, z nichž plynul dosti nereálný požadavek na jeho podíl v prachové směsi přes 65 %.

Teprve v roce 1921 se začala využívat nová metoda poprašování mikromletým inertním prachem v německých dolech a o něco později i pro stavbu prachových uzávěr ve francouzských dolech. Po havárii na dole Kukla se obnovil zájem našich odborných komisí o tento problém, ale obrat nastal až po havárii na dole Gabriela v Karviné v roce 1924.

Nový předpis o poprašování kamenným prachem pak byl vydán jako nařízení Báňského hejtmanství v Brně č. 1281 ze dne 14.2. 1928.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.