Likvidace jámy Kukla v Oslavanech byla zahájena v roce 2004 a s přestávkami na konsolidaci zásypového materiálu probíhala až do roku 2011. K únoru 2012 je zásyp v jámovém stvolu stabilní a tuto akci je možné považovat za ukončenou.
Těžní věž jámy Kukla, která zůstala ponechána v areálu firmy STOS Oslavany, spol. s r. o. (objekt je jejím majetkem), tvoří stavební dominantu v okolí města Oslavany. Těžní věž byla vybudována při rekonstrukci dolu v letech 1911–1913.
Budova je železobetonová, vysoká 37 m a v její nejvyšší části byl umístěn těžní stroj Koepe, první tohoto druhu v Rakousku–Uhersku. Z hlediska dobývání uhlí Rosicko–oslavanské uhelné pánve a hornictví ČR je to bezesporu významná stavba, proto byla vyhlášena kulturní památkou a v roce 2010 byla zahájena její rekonstrukce v rámci akce „Ráj permoníků – zpřístupnění kulturní památky těžní věž Dolu Kukla v Oslavanech“. Součástí rekonstrukce unikátní těžní věže bude také instalace těžního ústrojí v horním patře věže. Objekt bude využíván jako vyhlídková věž s rozhledem do celého okolí Oslavan.
V době zahájení likvidačních prací v roce 2004 byla věž ve velmi špatném stavu, části železobetonové konstrukce se rozpadaly a pro vlastní zásypové práce bylo nutné zajistit některá místa nad ohlubní ochranným povalem. Za poslední dva roky se situace zásadně změnila a těžní věž je dnes důstojným památníkem nejstaršího uhelného revíru v České republice.
Prostranství před vstupem na ohlubeň je upravováno jako zábavný park Ráj permoníků s nadzemním bludištěm ve stylu důlních chodeb. Část chodeb bude tvořena obloukovou TH výztuží, tak jak jsou zajišťována ražená dlouhá díla. Druhá část chodeb trubko–traverzovou výztuží, aby bylo zřejmé, jaká výztuž je v důlních provozovnách hlubinného dolu. Vzhledem k tomu, že uvedené stavby jsou umístěny v bezpečnostním pásmu jámy Kukla, je zde kontinuálně zajištěno měření důlních plynů, i když je málo pravděpodobné, že by koncentrace metanu dosáhla měřitelných hodnot.
Regionální rozvoj v bývalém dobývacím prostoru Zbýšov dokazuje, že i po 20 letech zrušení zde jsou aktivní obdivovatelé hornického řemesla a Oslavany vedle Hornického muzea (v zámku) mají další atrakci, vracející se k historii města a okolí.
Zdroj: Občasník Diamo