Úvod Doly a revíry RUD Před 25 lety skončila těžba na Brněnsku

Před 25 lety skončila těžba na Brněnsku

2866
0

Zápar ve stařinách, tedy situace, která hrozí výbuchem, byl bezprostřední příčinou uzavření posledního činného dolu Rosicko-oslavanského revíru na Brněnsku. Stalo se tak před 25 lety, 18. února 1992.

Poslední uzavřenou těžební lokalitou revíru byl důl Antonín ve Zbýšově. Těžba černého uhlí v této oblasti západně od Brna ustala po více než 230 letech.

Černé uhlí bylo v rosicko-oslavanské pánvi objeveno počátkem 50. let 18. století. První zmínka o užívání oslavanského uhlí je z roku 1755. Těžba byla zahájena na uhelné sloji u Oslavan, o něco později i na sousedním rosickém panství. Oslavany tak jsou prvním místem na Moravě, kde se začalo těžit kamenné uhlí. Těžbu podporovala nejen místní vrchnost, ale i císařský dvůr, který dokonce do oblasti vyslal odborníka Františka Schöffela. Ten zde propagoval použití uhlí pro průmyslovou výrobu i pro topení v kamnech.

Postupně vznikala další důlní díla a těžba se rozrostla do okolních obcí – Zbýšova, Babic, Zastávky a Padochova. Jedním z průkopníků těžby byl tyrolský rodák a zkušený důlní úředník Jan Baptista Müller, zakladatel Müllerova těžířstva, které otevřelo v oblasti řadu důlních děl. Müller se věnoval hlavně těžbě břidlicových lupků k získání kamence a výrobě ledku, těžbu uhlí rozvíjeli především jeho potomci.

Dalšími významnými těžaři byly zbýšovská společnost Adama Rahna (později přejmenována na Láska Boží) a těžířstvo Rytíř Herring a spol. ze Zastávky, která tehdy nesla název Boží požehnání. Právě tato společnost, která se v roce 1870 přetransformovala na Rosickou báňskou společnost (RBS), se stala majitelkou všech dolů revíru, kromě dolů Jindřich a Antonín, které zůstaly společnosti Láska Boží. K fůzi těchto dvou těžařů došlo v roce 1935, čímž vznikla Rosická báňská společnost Láska Boží se sídlem v Zastávce u Brna.

Pod vedením Rosické báňské společnosti Lásky Boží byly důlní úseky sloučeny a těžba koncentrována na doly Julius v Zastávce, Antonín ve Zbýšově a Kukla v Oslavanech, jako pomocné jámy sloužily doly Anna a Simson ve Zbýšově, Ferdinand v Babicích, Jindřich na Kratochvilce a Františka v Padochově. U dolů postupně vznikaly koksovny, briketárna, třídírna, šamotka a v letech 1911 až 1913 byl v Oslavanech postavena elektrárna. Doly a elektrárna byly propojeny lanovkou.

Po znárodnění byly doly zařazeny do národního podniku Rosické uhelné doly, který se členil na tři závody – důl Julius v Zastávce s pomocným dolem Ferdinand, briketárnou a šamotárnou, důl Antonín ve Zbýšově s pomocnými doly Jindřich a Simson a koksovnou a důl Nosek (původně Kukla) v Oslavanech s pomocnými doly Františka a Anna. Po vyčerpání některých dolů a různých organizačních změnách bylo v roce 1964 zahájeno hloubení nové šachty Jindřich II, kam byla koncentrována celá těžba revíru.

Důl Jindřich II byl v provozu od roku 1969 a měl pomocné šachty Ferdinand, Antonín, Simson a Františka. Jindřich II se stal s hloubkou 1450 metrů nejhlubším černouhelným dolem v Česku i spoludržitelem tohoto prvenství i ve Střední Evropě. Postupně se však zhoršovala kvalita těženého uhlí, byl zastaven provoz koksovny i briketárny. Ke konci těžby v revíru byla v podstatě jediným odběratelem uhlí elektrárna Oslavany, jejíž provoz byl zastaven v květnu 1993.

V roce 1992 byly provozy na všech dolech postupně likvidovány, těžní věže demontovány a šachty zasypány nebo jen uzavřeny železobetonovým “poklopem”. Dnes těžbu v regionu připomíná především kovová těžní věž dolu Simson ve Zbýšově, která byla v roce 1987 prohlášena za technickou památku.

Za celé období bylo v revíru vytěženo téměř 65 milionů tun černého uhlí, z toho asi třetina po roce 1946.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.