Úvod Doly a revíry RD Teplice Zpracování fluoritu z Dolu Moldava

Zpracování fluoritu z Dolu Moldava

4086
0

RD Teplice, ložisko Moldava, jáma Papoušek s provozními objektyZásoby, předané v roce 1957, byly zařazeny mezi nebilanční. Důvodem byl obsah barytu nad tehdy povolenou hranici 5%. V roce 1961 byl zrušen původní výměr zásob a zásoby převedeny do bilančních. Jednalo se o 162,7 tis.t. zásob kategorii C1B + C2B o průměrných obsazích 54,15 % CaF2 a 7,12 % BaSO4.

Moldavská surovina byla zpracovávána v úpravně Sobědruhy na flotační koncentrát stejně, jako všechny ostatní české i dovozové vsázky. I přes poněkud zvýšený obsah barytu, zejména z mělčích částí ložiska, nebyla úprava vsázky složitá a nevyžadovala podstatnější zásahy do technologie.

Vlastní úpravu části vytěžené suroviny zkomplikoval fakt, že byly zastiženy partie s výrazným podílem sulfidických minerálů. Tato část ložiska musela být těžena i zpracovávána separátně. Stejně jako u ostatních vsázek s podílem sulfidů byla prvním stupněm úpravy sulfidická flotace a po odflotování sulfidů byl vyráběn fluoritový koncentrát. Sulfidický koncentrát byl pro vysoké obsahy olova, stříbra a mědi využíván jako kolektivní koncentrát i přesto, že jako škodliny obsahoval poměrně vysoké podíly arsenu a vizmutu.

Vedle flotačního zpracování moldavské vsázky se postupně přecházelo i k částečné výrobě kusového fluoritu pro hutní průmysl. Využitelnost moldavské suroviny pro výrobu kusového fluoritu však je poněkud omezená. Důvodem je jednak tektonické postižení žilné výplně a tím nevhodná granulometrie vsázky, dále pak lokálně partie se zvýšeným obsahem barytu a v neposlední řadě fakt, že fluorit a křemen v páskovaných texturách poměrně intimně srůstají a při požadované zrnitosti kusového fluoritu je není možno oddělit. Při hrubším zrnu se tak v produktu zvyšuje obsah křemene, který je odběrateli limitován .

Komplikujícím faktorem při zpracovávání moldavské suroviny byl v celé historii těžby na ložisku kolísající obsah fluoritu ve vsázce. Důvody byly jak primární (kolísající obsah fluoritu v žilné výplni), tak sekundární (kolísající znečištění ať vlivem fyzikálně – mechanických vlastností okolních hornin či nedodržováním technologické kázně při dobývacích pracích).

Celkově je však možno charakterizovat surovinu z Moldavy jako poměrně kvalitní, vhodnou pro výrobu poměrně široké škály produktů fluoritové úpravny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.