Závod Netolice těží a zpracovává grafit. Současnou výrobní základnu tvoří doly Lazec, Český Krumlov, Bližná, všechny v okrese Český Krumlov, flotační úpravna a správa závodu Netolice a chemická úpravna v Týně nad Vltavou.
Grafit se v přírodě nejčastěji vyskytuje v celistvých nebo zemitých agregátech, obvykle znečištěných oxidy železa a jílovými nerosty. Jemné šupinky a vločky bývají obsaženy v různých horninách. V krystalických břidlicích a vápencích tvoří grafit větší ložiska.
K rozvoji těžby došlo v 19. a 20. století, kdy grafit produkovaly v jižních Čechách České tuhové závody, Schwarzenberské tuhové doly v Černé a Chvalovické těžařstvo ve Chvalovicích. Těžba a úprava grafitu v uvedených závodech se zachovala až do období 2. světové války, i když podléhala různě silným konjukturálním vlivům a v některých obdobích byla zcela nebo alespoň částečně zastavována.
Po znárodnění těžkého průmyslu v říjnu 1945 došlo ke sloučení všech jihočeských těžebních a úpravenských grafitových lokalit do jediného závodu se sídlem v Netolicích.
Velký rozmach těžby a úpravy grafitů vyvolal poválečný rozvoj tradičních i nových průmyslových odvětví, především strojírenství, chemie a elektrotechniky. Význam grafitu spočívá především v jeho výjimečných vlastnostech, které vyplývají z mineralogické struktury. Patří k nim vysoký bod tání, chemická inertnost, nízký koeficient tření, vysoká elektrická a tepelná vodivost, takže grafitové výrobky nacházejí stále širší oblasti použití.
DŮL LAZEC
Byl dobudován v roce 1975 a převažující část těžby je tu zajišťována hlubinným způsobem. Ložisko má příznivé úložní podmínky a obsahuje výrazně krystalický grafit, velice dobře upravitelný, což vyvažuje nižší obsah uhlíku v těžené surovině.
DŮL ČESKÝ KRUMLOV
Tento důl bude v budoucnu tvořit hlavní těžební základnu krystalického grafitu. Byl dobudován v roce 1980. Ověřené geologické zásoby grafitu na tomto ložisku vystačí při současné úrovni těžby několik desetiletí. Důl Lazec a Důl Český Krumlov jsou spojeny tři kilometry dlouhým překopem.
DŮLNÍ PROVOZ BLIŽNÁ
Tento úsek se nachází nedaleko Černé v Pošumaví a zajišťuje těžbu jemně krystalického grafitu. Po předcházejícím geologickém průzkumu byl uveden do provozu v roce 1959 a těžební základna krystalických grafitů a jejich geologicky ověřené zásoby plně postačí pro zajištění výroby flotačních koncentrátů nejméně do roku 2000.
PROVOZ FLOTAČNÍ OPRAVNY V NETOLICÍCH
Byl dobudován a uveden do provozu už v roce 1942. Flotační úpravna je nejstarším provozem.
Vyráběný sortiment plně pokrývá potřeby tuzemských odběratelů, kromě některých speciálních grafitů, zejména velkovločkových, které současně těžená ložiska neobsahují. Asi polovina celkové produkce
koncentrátů se vyváží do zahraničí. Novým perspektivním výrobním programem jsou licí přípravky pro odlévání oceli. V současné době jsou již vyvinuty, zkušebně vyráběny a v ocelárnách ověřovány přípravky pod firemním označením Netolit.
PROVOZ CHEMICKÉ OPRAVNY V TÝNĚ NAD VLTAVOU
Tento provoz zahájil dodávky vysoce čistého grafitu před dvaceti lety. Jeho produkce našla velmi rychle uplatnění nejen na tuzemském trhu, ale i v zahraničí, takže v posledních letech bylo nutno přistoupit k rozsáhlé intenzifikaci výroby, a to na dvojnásobek původní kapacity. Intenzifikace byla dokončena v roce 1979. Chemicky rafinované mikromleté grafity jsou používány v Koh-i-nooru pro výrobu tužek, dále se z nich vyrábějí anodové hmoty pro akumulátory, některé speciální materiály, grafit je využíván také v mazací technice, při výrobě televizních obrazovek a k mnoha dalším účelům.
Zavedením vlastní výroby chemicky rafinovaných mikromletých grafitů vznikl nový výrobní obor grafitových maziv.
Pozn. Text v původním znění
Zdravím a upozorňuji na zastaralost. Těžba grafitu i jeho zpracování na flotační úpravně v Netolicích už je dávná minulost. Úpravna neflotuje od r. 2003. Vím to jistě, dělám tam 30 let.