Úvod Dějiny hornictví Historie Počátky dolování na Cínovci (4)

Počátky dolování na Cínovci (4)

1639
0

Podle vlastní lobkovické rodinné tradice se část dolů na Cínovci dostala do jejich majetku r. 1504, podle Hallwicha vlastnili poloviny Předního a Zadního Cínovce už o rok dříve. Téhož roku arcivévoda Ferdinand, místodržící v Čechách a syn císaře a krále Ferdinanda I. , vydal privilegium, v němž sliboval „prémie“ za každou nově nalezenou žílu. Toto povzbuzující opatření mělo na cínovecké ložisko blahodárný dopad.

V polovině 16. století směřoval hlavní zájem k otvírce plochých žil, na Cínovci obecně zvaných flece. Cínovecký terén na sever od vodního předělu (od hotelu Pomezí) je plochý a svažuje se mírně směrem do Saska. Lobkovické horní ředitelství uvádělo, že horní provoz na Cínovci započal jistě před r. 1464, kdy bylo k odvodnění dolů započato s ražbou původní, tzv. Hořejší bynovské štoly. Protože v 16. století již nedostačovala, započalo se v r. 1585 s ražbou Dolní bynovské štoly, která po svém dokončení byla 660 m dlouhá a podsedala důlní díla v hloubce asi 40 metrů. Její ražba postupovala nejdříve pomalu, protože páni z Bynova z důvodů nějakého sporu na svých důlních dílech nepracovali. Císařská komise, která se dostavila na Cínovec r. 1596, spor urovnala a ražba štoly i těžba pak rychle pokračovaly. V té době byla také postavena lobkovická huť, která pak s přestávkami pracovala až do konce 19. století. Ač Cínovec byl a je znám jako naleziště cínových rud, objevují se i zprávy o výskytu rud stříbra a mědi. Když Adam Hrzán z Harasova r. 1584 získal krupský podíl na Cínovci, dal se s velikou vervou do dolování a měl úspěchy. V jeho důlním poli „Nevěřící Tomáš“ se nalezly rudy stříbrné a měďnaté. Hrzánové zřejmě měli majetek na Cínovci i před rokem 1584, neboť podle podání byla z jejich stříbrných rud, dobytých na „Nevěřícím Tomáši“, ulita r. 1550 konvice pro faru v Geisingu. Příliš věrohodně tato zpráva nezní, známe totiž podobnou zprávu z týchž let o Božím Daru.

Záznamy o nálezech stříbrných rud se pak častěji nebo řidčeji opakují až do poloviny osmnáctého století. V novější geologické literatuře není obyčejně o výskytu stříbrných rud zmínky. Stříbronosné minerály se s největší pravděpodobností těžily na strmých žilách. Je také možné, že některé partie greisenu byly prostoupeny stříbronosným galenitem, neboť i nejmodernější průzkum Cínovce v letech 1966 – 1973 greisen s galenitem v omezené míře objevil. Zpráva z konce století (1592) říká, že na dole pana Joachima von Bila (Bělá?) a spolutěžařů byly v době od sv. Jakuba (30. dubna) do konce roku těženy měďnaté a stříbronosné rudy, které při první zkušební tavbě daly 3 centnýře černé (stříbronosné) mědi, z nichž se získalo 7 a půl hřivny stříbra.

V poslední třetině 16. století byl důlní majetek na Cínovci rozdělen mezi tři vrchnosti: na české straně Lobkovicové a horní město Krupka, na saské straně páni z Bynova. Když se však Krupka r. 1584 vykoupila z poddanství a stala se královským horním městem, neměli měšťané dost pohotových peněz k zaplacení výkupu královské komoře, a proto, ač neradi, prodali ještě téhož roku vesnice Cínovec, Fojtovice, Běhánky a Sobědruhy Adamovi Hrzánovi z Harasova.

Krupský díl Cínovce v držení tohoto rodu dlouho nezůstal. V srpnu r. 1620 syn Adamův, Zdislav Hrzán, prodal Cínovec nazpět městu Krupce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.