Úvod Doly a revíry RD Příbram Otvírka Dolu Cínovec a stručná charakteristika ložiska

Otvírka Dolu Cínovec a stručná charakteristika ložiska

7386
0

Cínovecká žulová klenba se nachází na náhorní rovině východní části Krušných hor v těsné blízkosti státní hranice s Německem. Tato dělí ložisko na větší část českou a menší německou. Nadmořská výška širšího okolí se pohybuje mezi 830 m až 880 m nad mořem. Z regionálního hlediska je cínovecká oblast součástí komplikovaného celku saskodurinského bloku, a to východní částí krušnohorsko-smrčinského antiklinoria.

Vlastní klenba je tvořena acidními žulami druhého sledu, a to staršími drobnozrnnými albitisovanými žulami a mladšími středně zrnitými granity. Tyto mladší granity intrudovaly koncem paleozoika do efusivních hornin teplického křemenného porfyru (paleoryolit). V narušených pláštových horninách došlo ke vzniku exokontaktních ložisek menšího rozsahu v západní části elevace. Původně byly těženy loché žíly (14 žil) v apikální části žulové kopule. Žilné ložisko bylo dotěženo koncem 70. let.

V podloží žilného ložiska a při západním okraji žulové klenby se nachází nové impregnační ložisko se zrudněním Sn (W) a Li, které můžeme označit z hlediska metalizace za maloobsahové, ale se značnou tonáží geologických zásob.

Zájmovou surovinu tvoří různé variety greisenů, méně greisenisovaných žul a výjimečně granity. Hlavním nositelem zrudnění jsou středně hrubozrnné greiseny křemenno-slídnaté (cinvaldit) s určitým množstvím topasu. Omezeně se vyskytující topaso-cinvalditové greiseny vykazují vyšší zrudnění Sn. Méně se vyskytují též drobnozrnné křemenno-slídnaté greiseny lokálně s vysokými kovnatostmi Sn.

Celkově nadloží tvoří teplický křemenný porfyr. Bezprostřední nadloží bilanční rudy je však zpravidla tvořeno různými typy acidních žul (drobnozrnné a středně zrnité), přičemž starší drobnozrnná má bariérový charakter ve vztahu ke zrudnění.

Podloží metalizovaných poloh je opět tvořeno různými faciemi granitů, které jsou silně albitisovány a v určité části cínoveckého prostoru mají syenitový charakter (adular + cinvaldit).

V některých místech je klenba silně postižena tektonickou činností. Předpokládá se, že západní kontakt je částečně tektonický. V jižní a východní části klenby došlo k odtržení mohutné apofýzy, pod kterou se nacházejí značné tonáže geologických zásob.

Za nejstarší tektonický směr možno považovat linii severo-jižní, dle kterých došlo k efusi TKP. Dále jsou to směry SZ – JV, na kterých jsou seřazena ložiska Sn-W v širším okolí lokalit. Vlastní distribuce zrudnění roztoků Sn-W byla kontrolována tektonikou SV – JZ směru v rámci jednotlivých výskytů. Nejmladší západo-východní tektonika neovlivnila podstatně vlastní ložisko.

V rámci žulové klenby nedochází mimo drobné kapačky ke komplikacím hydrogeologického charakteru. Jiná je situace v nadložním TKP, který je silně rozpukán a tak byly zaznamenány silné průtoky důlních vod v západní části elevace v oblasti Jezerního dolu.

Úložní podmínky

Úklon bilančních rudních poloh kolísá od 0° do 25 ° generálním sklonem k JZ. V celkovém profilu dochází k častému střídání bilančních poloh s nebilančními vložkami, zpravidla žulovými. Mocnost bilančních těles je různá a pohybuje se od 3 do 50 metrů.

Hloubka zrudnění pod povrchem je různá. V západní části klenby se nachází ve 2 úrovních, a to nad 1. patrem dolu pokračuje zrudnění z prostoru starého žilného ložiska směrem na Cínovec – jih do oblasti Vrchlík. V druhém případě se jedná o zrudnělá tělesa mezi 1. a 2. patrem, která zapadají pod úroveň druhého horizontu a pokračují až na niveletu štolového horizontu (415 m m.n.m.) Ve východní části klenby pokračuje zrudnění převážně pod úrovní 1. patra dolu směrem ke státní hranici s Německem.

Z hlediska obsahů zájmových složek Sn a W lze konstatovat, že zastoupení W je velmi nízké v rozsahu několika málo setin a hlavní rudní komponenta je Sn (řádově v málo desetinách). Ložisko je silně variabilní s koeficientem variability pohybujícím se na úrovni 180 (Sn, W). Minimální kovnatost Sn lze dokumentovat stopovými obsahy a maximální kovnatostí 5 %. Nejvíce stejnoměrně je zastoupena rudní složka Li, a to od několika setin do 1,1 % Li.

Otvírka ložiska

a) úvodní díla

Jáma č. 1: hlavní těžní jáma dolu Cínovec, obdélníkového profilu, ohlubeň 837,64 m n.m.

Jáma č. 2: výdušná jáma kruhového profilu, vybavená těžním zařazením, ohlubeň 868,10 m n.m.

K 20 225: úvodní vtažné důlní dílo obdélníkového průřezu, ohlubeň 850,71 m n.m.

b) patra

III. patro starého dolu, hloubka 83,1 m
IV. patro starého dolu, hloubka 113,7 m
V. patro starého dolu, hloubka 136,0 m
VI. patro starého dolu, hloubka 158,0 m
1. patro, hloubka 194,8 m
2. patro, hloubka 284,0 m

c) větrání

Větrání dolu bylo zajištěno jedním vtažným dílem (K 20 225) a dvěma výdušnými díly, těžní jámou (jáma č. 1) a výdušnou jámou (jáma č. 2). Hlavní ventilátor byl umístěn ve ventilátorové stanici na zhlaví K 20 225 a dodával do dolu cca 3 200 m3/min čerstvých větrů, v zimě předehřívaných teplovzdušnými agregáty. Větráni dolu bylo rozděleno na 2 větrní oblasti.

d) důlní vody

Na 2. patře u jámy č. 2 byla vybudována čerpací stanice a dvě nové čerpací jímky s jímací kapacitou cca 3 000 m3. Hlavní zdroj přítoků vod do dolu, poruchové pásmo Jezerního dolu, bylo uzavřeno tlakovou hrází a tím byl přítok do dolu snížen na 300 l/min. Následně se již při ražbě chodeb nepředpokládaly mimořádné přítoky vod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.