Úvod Doly a revíry RD Příbram Ložiska těžená závodem Teplice, RD Příbram

Ložiska těžená závodem Teplice, RD Příbram

2093
0

Důl Cínovec (Stará šachta)Závod Teplice Rudných dolů n. p., Příbram zahrnoval ložiska, jež byla do konce roku 1987 těžena bývalými závody Fluorit Sobědruhy a Cínovec. Ložiska, která byla do r. 1993 těžena, a která byla těžena v minulosti, lze orientačně rozdělit na tři skupiny: ložiska Sn-W-Li rudnin (ložiska Cínovec a Cínovec-jih), ložiska fluoritu s podílem barytu a galenitu jako užitkových složek těžená ložiska Moldava v Krušných horách, Harrachov v Krkonoších, Jílové u Děčína a Běstvina v Železných horách, dříve těžená ložiska Vrchoslav u Teplic, Blahuňov u Chomutova, Hradiště u Kadaně, Křížany u Liberce a ložisko pyropů (českých granátů) Podsedice.

Těžené suroviny jsou zpracovávány na třech úpravnách: fluorit-baryt-galenitová surovina na úpravně v Sobědruhách, Sn-W-Li rudniny na úpravně na Cínovci a pyropy zčásti na těžebním úseku Podsedice a zčásti na úpravně na Cínovci.

Stručná historie těžených ložisek

Nejstarší doložené zmínky o těžbě na ložiskách závodu Teplice pocházejí z roku 1378, kdy je uváděna těžba na ložisku Cínovec. Zřejmě se jednalo převážně o rýžování z náplavů potoků v okolí Cínovce. Po roce 1440 dochází k rozmachu těžby a ložisko se stává vážným konkurentem nedaleké Krupky. Předmětem těžby byla žilná část ložiska, oblast plochých žil. Báňská otvírka a těžba byly přerušeny třicetiletou válkou. Po jejím skončení docházelo opět k vzestupu těžby, avšak těžba byla poznamenána řadou výkyvů. V období 2. světové války byl důl vzhledem k významu wolframu modernizován. Rudnina byla dopravována do Příbrami a zpracovávána na tamní úpravně. Mezi 1. a 2. světovou válkou opět těžba klesala a doly byly pouze udržovány v provozu. Během II. světové války došlo k prohloubení jámy. Byla vystavěna nová úpravna a zahájena těžba Li-slíd. 25. 10. 1945 se ložisko stalo součástí národního podniku Příbramské rudné doly a těžba Sn-W suroviny byla udržována na zhruba stejné výši. Počátkem 60. let došlo k obnovení zpracování cinvalditu. Postupně docházelo k dotěžování historické části ložiska, tj. oblasti žilného typu. Pozornost se obracela k chudším částem ložiska masivního typu, ke greisenům. Průzkumnou organizací byl prováděn povrchový vrtný a následně podzemní báňský průzkum, jehož výsledkem bylo ověření značných zásob Sn-W greisenového typu v oblasti Cínovec-jih. V roce 1979 byla uzavřena žilná část ložiska a veškerá těžba je dosud soustředěna na greisenovou mineralizaci.

Historii těžebních prací na fluoritových ložiskách lze zhruba rozdělit do tří období:

— do roku 1900
— od roku 1900 do roku 1950
— po roce 1950

Před rokem 1900 jsou informace o těžbě fluoritové suroviny velmi sporné. Nejstarší zmínky o spíše náhodném využívání fluoritu jsou známy ze středověku z oblasti Vejprty-Přísečnice-Kovářská-Venkov, kde byly fluoritové akumulace při těžbě Ag-Co rud využívány jako tavicí přísada pro potřeby železných hutí v Kovářské. V 17. a 18. stol. byl zjištěn fluorit při těžbě limonitických Fe-rud v okolí Křížan. V 18. stol. byl fluorit s barytem těžen v Přísečnici a dovážen do hutí v Hoře Sv. Kateřiny. V 1. polovině 19. stol. jsou uváděny kutací práce v okolí Moldavy, kdy byly zjištěny barytové žíly s fluoritem. Ve stejném období byly těženy v malém rozsahu výchozové partie žíly Oldřich na Harrachově. Literární prameny z poloviny 19. stol. však připouštějí těžební práce na Harrachově již okolo r. 1760.

Okolo roku 1898 byl fluorit povrchově těžen z křemenné žíly v Mutěnicích u Strakonic.

Z období let 1900-1950 se datují pokusy o novou těžbu žíly Oldřich na Harrachově. V Kožlí u Ledče n. Sáz. probíhala málo rozsáhlá těžba v letech 1943—1946, kdy firma Baťa vytěžila cca 200 t fluoritu. Mezi oběma světovými válkami byl těžen baryt na ložisku Hradiště u Kadaně a s negativním výsledkem skončily pokusy o těžbu barytu na Kovářské.

Největší rozmach průzkumu fluoritových ložisek nastává na přelomu 40. a 50. let, kdy byl prováděn průzkum v okolí Kovářské, Nového Zvolání, Hradiště u Kadaně, Vrchoslavi, Pernárce a Harrachova. V r. 1951 byla zahájena těžba fluoritu na ložisku Vrchoslav u Teplic. V r. 1955 byla zahájena těžba na ložisku Jílové u Děčína, v r. 1956 pak na ložisku Křížany u Liberce. V r. 1957 byla ukončena první etapa těžebních prací na ložisku Jílové u Děčína a zahájena těžba na ložiskách Moldava a Harrachov. V r. 1959 byla zahájena těžba malého ložiska Blahuňov u Chomutova, kde byla v r. 1960 ukončena definitivně těžba. V témže roce byla ukončena první etapa těžebních prací na ložisku Křížany u Liberce. V r. 1963 byla zahájena těžba na ložisku Hradiště u Kadaně, kde došlo k ukončení těžebních prací v r. 1976 po požáru hlavní jámy. V r. 1968 byla znovuzahájena těžba na ložisku Jílové, v r. 1970 pak na ložisku Křížany. Dosud posledním fluoritovým ložiskem, kde byla zahájena v r. 1976 těžba, je ložisko Běstvina v Železných horách. V 80. letech byla ukončena těžba na ložisku Křížany u Liberce.

Od počátku padesátých let probíhaly průzkumné práce i na řadě dalších ložisek fluoritu a barytu. Dosud nejdéle průzkumně ověřovaným ložiskem je ložisko Kovářská v Krušných horách, které je pokračováním ložiska Niederschlag na území Německa.

Získávání pyropu (českého granátu) je velmi starého data. První doložené zmínky o těžbě českých granátů v oblasti Českého středohoří pocházejí z roku 1547. Nálezy granátových šperků v oblasti nynější těžby lze však datovat již zhruba do 11. stol. Původní těžbu lze v zásadě charakterizovat jako sezónní. Jednalo se o jednoduchou těžbu s ručním vybíráním granátů. Ruční vybírání granátů pokračovalo až do konce 50. let 20. stol. a jeho rozsah byl závislý na momentálním zájmu o surovinu, na jednotlivých módních vlnách. Od r. 1960 začíná moderní historie těžby českých granátů. Těžební lokalitu u Podsedic získává pod svou správu závod Cínovec Rudných dolů Příbram a tím začíná průmyslová těžba této unikátní šperkové suroviny. Provedenými geologicko-průzkumnými pracemi, mechanizací těžby a úpravy bylo zajištěno plynulé zásobování šperkařského průmyslu vhodnou surovinou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.