S rozvojem moderního průmyslu se stává fluorit (starší český název kazivec) důležitou součástí surovinové základny průmyslově vyspělých států. Prvními spotřebiteli byly železárny, ocelárny a slévárny, kde Je kusový kazivec struskotvornou přísadou. Snižuje viskozitu hustých strusek, zlepšuje jejich tekutost a napomáhá k odstranění síry a fosforu. Obdobnou funkci plní i při výrobě skla.
Dalším velkým spotřebitelem je chemický průmysl, který však pro výrobu kyseliny fluorovodíkové vyžaduje jako základní surovinu vysoce kvalitní fluoritový koncentrát. Z té, pokud není zužitkována přímo, je vyráběna široká paleta fluorových sloučenin nejrůznějších, mnohdy i protichůdných vlastností.
Do roku 1952 se veškerá spotřeba fluoritových surovin pro náš průmysl zajišťovala dovozem ze zahraničí. Ve stejném roce byla zahájena pravidelná těžba v našem fluoritovém Dole Vrchoslav a byly vyrobeny i první tuny kusového kazivce z této domácí suroviny. O dva roky později byl vyroben první fluoritový koncentrát v nově postavené úpravně rud v Sobědruhách. Rok 1954 je tedy možné považovat za výchozí rok pro historii závodu Fluorit, závodu, který jediný v Československu těží a upravuje fluoritové suroviny.
Na ložisku Vrchoslav byl těžen fluorit až do roku 1969. Za 18 let, po které byt děl v provozu, zde bylo vytěženo více než 320 kilotun rudnin. Tento objem byl překonán zatím jen Dolem Moldava.
Postupně byla do těžby uvedena další ložiska, přičemž životnost některých byla, s pohledem na nevelké zásoby, velmi krátká. Nyní jsou v činnosti čtyři perspektivní doly — Moldava a Jílové u Děčína v Severočeském kraji, Harrachov a Běstvina v kraji východočeském. Na pátém dole závodu, v Křížanech u Liberce, byly zásoby fluoritu již dotěženy.
Hlavní výrobní činnost závodu Fluorit Sobědruhy je předurčena jeho monopolním postavením v oblasti těžby a úpravy fluoritových surovin. Mnoho let již závod zcela pokrývá požadavky všech spotřebitelů fluoritového koncentrátu v celé republice. Svou kvalitou je tento koncentrát srovnatelný s obdobnými zahraničními výrobky.
Dalším nosným produktem je kusový kazivec určený pro potřeby hutnictví, který má největší perspektivu odbytu. Jeho výroba v posledních letech neustále vzrůstá, přesto však závod kryje pouze polovinu celostátních potřeb. Výrobní možnosti jsou zatím omezeny nedostatkem vhodné suroviny, která se v posledních letech dováží z Mongolské lidové republiky.
Část zařízení úpravny v Sobědruhách je od roku 1970 vyčleněna pro výrobu jemně mletého křemene pro potřeby smaltoven a sléváren. Výčet hotových výrobků úpravny doplňují barytová drť a koncentrát galenitu. Oba tyto výrobky jsou získávány jako vedlejší produkty úpravy baryto-fluoritových a fluorito-sirníkových rudnin.
Závod Fluorit Sobědruhy ve vlastních dolech a svými pracovníky zajišťuje i geologicko průzkumné práce, tedy činnost, kterou by měly zabezpečovat specializované organizace.
Celkově lze výrobní program závodu hodnotit jako perspektivní a dlouhodobě stabilizovaný, který má mimořádný význam pro rozvoj dalších odvětvi národního hospodářství a pro snižování nároků na dovoz. Dokumentují to především usnesení předsednictva federální vlády č. 141 ze dne 31. 5. 1973 ač. 130 ze dne 2. 5. 1974 o rozvoji těžby a úpravy fluoritových rud, jejichž cílem je omezit postupně dodávky těchto surovin ze zahraničí. V souladu s tímto záměrem se podstatně rozšířila surovinová základna pro těžbu fluoritových rudnin a průzkumné práce budou prováděny ve značném rozsahu i v dalších letech.
Pozn. Text v původním znění
poslední odstavec lze jen mírně upravený podsunout současné Burešově vládě a jedeme vesele dál, jen místo kazivce s lithiem… krásná exkurze do polozapomenutých zítřků, děkuji!