Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Průtrž ve sloji Fanny na Dole Rudý říjen 22. prosince 1982

Průtrž ve sloji Fanny na Dole Rudý říjen 22. prosince 1982

2473
0

Dne 22. prosince 1982 došlo ve třetí směně na Dole Rudý říjen (Důl Heřmanice) v Ostravě-Heřmanicích v prorážce sloje Fanny k průtrži uhlí a zvýšení koncentrace metanu. Nehodou byli zasaženi 3 horníci.

Situace

Prorážka byla situována na 5. patře. Bezprostřední nadloží tvořil prachovec až písčitý prachovec s malou polohou pískovce. Celková mohutnost nadložních vrstev až po sloj Černá nevěsta činila 12 m. Podloží tvořilo 0,5 až 1 m prachovce, 1 m pískovce, 0,5 prachovce a dále následoval písčitý jílovec. V samotné čelbě prorážky se vyskytovaly geologické změny, a to ve formě poklesu sloje v počvě o výšku 0,05 až 0,15 m diagonálním směrem.

Východně od prorážky se nacházela porucha „E“, až je pokles od 20 do 25 m severojižního směru.

Čelba prorážky byla v době nehody ve staničení 29 m. Prorážka1 je ražena v celé mohutnosti sloje 0,5 až 0,6 m o šířce 3 m. Sloj má úklon 16 až 18″.

Větrání separátní, foukací, plechovými lutnami o průměru 300 mm.

Nehoda

V době nehody byla prorážka obsazena třemi pracovníky takto: 1 havíř a pomocník byli v čelbě, druhý pomocník byl na třídě jako obsluha vrátku. V době před nehodou se provádělo ruční vyuhlování pomocí sbíjecího kladiva jak na pravé, tak na levé straně čelby a pak byla postavena celá jedna dveřej.

Opět následovalo vyuhlování. Po odtěžení rubaniny havíř zpozoroval, že na pravé straně čelby dochází k odprýskávání uhlí, což se mu jevilo jako projev zvýšeného tlaku nadloží na čelbu. Proto se s pomocníkem rozhodl vzdálit z čelby.

Když se nacházeli ve staničení asi 25 m, ucítili tlak a zpozorovali, že byli posunutí dopředu. Při tomto posunu došlo k zaklínění nohou pomocníka havíře do lutnového tahu a k částečnému přisypání havíře uhelnou drtí. Po vzájemném vyproštění bez nasazených sebezáchranných přístrojů ŠS-7 pak unikli na těžní třídu.

Na styku prorážky s chodbou pocítil havíř nevolnost, která se dostavila v důsledku fyzické námahy, nedostatku kyslíku a velikého psychického zatížení. Druhý pomocník, který se nacházel na třídě, okamžitě poskytl pomoc vyčerpanému havíři, vytáhl jej z prorážky a nasadil mu sebezáchranný přístroj ŠS-7. Pak ho naložil na vozík pro dopravu střeliva a odvážel jej s druhým pomocníkem k jámě. Po ujetí asi 300 m se nevolnost projevila i u prvního pomocníka.

Akce a zhodnocení

K nehodě povolal dispečer podniku i zdravotní výjezd HBZS. Cestou na místo nehody potkala výjezdová zdravotnická hlídka již všechny tři pracovníky na překopu 5. patra. Lékař ihned provedl vyšetření obou pracovníků a došel k závěru, že pracovníci byli vystaveni krátkodobému působení důlních plynů a ovzduší s nedostatkem kyslíku bez újmy na zdraví.

Porovnáme-li časové možnosti obou pracovníků, dojdeme k závěru, že měli dostatek času k nasazení sebezáchranných přístrojů SŠ-7, které měli zavěšeny na dveřeji ve vzdálenost 4 m od čelby. Neučinili tak včas. V případě, že by čelba byla ve větší vzdálenosti od průchodního větrního proudu a došlo k vyššímu uvolnění metanu, jistě by průběh mimořádné události byl horší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.