Úvod Memorabilia Letáky, plakáty, tisk Propagační materiál OKD – Důl ČSA (1985)

Propagační materiál OKD – Důl ČSA (1985)

1596
0

Dnešní k. p. Důl ČSA je vybudován v hornickém městě Karviná a patří mezi nejstarší kamenouhelné doly na území naší vlasti. Má svou dlouholetou tradici a podle historicky dochovaných dokumentů se uhlí v Karviné dobývá déle než 200 let. Je to případ ojedinělý v měřítku celé střední Evropy.

Bylo to v roce 1776, kdy hraběti Larisch-Mönnichovi bylo povoleno kutání uhlí na jeho panství. Po celé jedno století se těžilo jen malé množství z povrchových vrstev. Počáteční těžba se počítala na centy, uhlí bylo rubáno kilofem, lopatou a krumpáčem.

Již v 1. polovině 19. století došlo k určitému technickému rozvoji: krumpáče byly nahrazeny sbíječkami. Teprve znárodněním průmyslu a nástupem VTR nastal prudký rozvoj podniku. V oblasti dobývání byla prosazena kombajnová těžba širokopokosovými kombajny Donbas, v porubech se začaly používat hřeblové dopravníky. Důlní pracoviště byla postupně vybavována nejmodernější technikou zejména naší a sovětské výroby. Havíři na „Armádě“, jak je populárně Důl ČSA nazýván, byli tedy u kolébky rozvoje kombajnové těžby, při zavádění různých technických pracovištích. Někdejší těžby a nebezpečná práce byly na ústupu. Rozhodující část celé těžby uhlí dnes dobývají nejen kombajny, ale i ucelená komplexní důlní technika s možností automatizace. Důl ČSA dobývá černé, kamenné uhlí, vysoce koksovatelné na rozloze asi 460 ha užitkové plochy z celkové rozlohy důlního pole 842 ha.

Dnes se těžba počítá na tisíce tun a za celý rok představuje úctyhodné 2 milióny. Těžba je řízena zhruba 700 TH pracovníky – z toho 160 inženýry, kteří mají k dispozici nejmodernější technické vybavení včetně průmyslové televize a výpočetního střediska. Vysoký stupeň organizátorského umění, iniciativa pracujících, nevšední nadšení a obětavost svědčí o vysokých morálně politických kvalitách všech pracovníků. Často jsme slýchávali a nadále slýcháváme jména: Krejčí, Mynář, Sznapka, Pala, v posledních letech pak Kontrik, Kotrla, Šimonů, Lojkásek a četná další. Tito všichni pomáhali našemu dolu a také jejich zásluhou náš důl získal nejvyšší státní vyznamenání: Řád práce a Řád republiky. Horníci Dolu ČSA vytvořili v minulé pětiletce 108 rekordů a také 7. pětiletka se má čím pochlubit. Doposud bylo překonáno 76 rekordů.

O hornících se v minulosti psávalo jen v souvislosti s hladovými stávkami a hornickou bídou. Vysoká životní úroveň dnešních hornických rodin je samozřejmostí. Nemalé prostředky vynaložil podnik po roce 1945 na výstavbu bytů, sociálních a rekreačních zařízení. Skoro všichni zaměstnanci bydlí v bytech 1. kategorie, jiní v moderních rodinných domcích. O zdraví našich pracujících pečují lékaři a stomatologové v jednom z nejmodernějších závodních středisek v Severomoravském kraji. Provádějí zde nejen běžnou léčbu, ale i preventivní úkony. K dispozici je i podniková sauna a středisko má rovněž bohaté rehabilitační zázemí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.