Úvod Média Při tradičním „šachťáku“ věnovali havíři z OKD svaté Barboře 232 811 tisíc...

Při tradičním „šachťáku“ věnovali havíři z OKD svaté Barboře 232 811 tisíc korun

77
0

U příležitosti svátku patronky horníků sv. Barbory uspořádala těžební společnost OKD tradiční hornickou slavnost skok přes kůži, tzv. šachťák, při níž přijala do cechu hornického pět zaměstnanců a čestných hostů. V části zvané Salamandr, kdy se za svitu hornických kahanů vzpomíná na kolegy, kteří přišli o život při výkonu hornického povolání, věnovali zaměstnanci OKD Spolku svatá Barbora na podporu hornických sirotků 232 811 tisíc korun.

Každoročně se spolu se zaměstnanci a hosty, přáteli hornických tradic, scházíme při slavnostním Skoku přes kůži. Do stavu hornického jsme při ceremoniálu přijali pět nových členů,“ uvedl generální ředitel OKD Roman Sikora, který se v roli vrchního perkmistra ujal povýšení nováčků do cechu havířů.

Účastníci tradiční hornické slavnosti byli podle pracovního zařazení rozděleni do čtyř tablic, výrobní, technické, bezpečné a povrchové, které mezi sebou zápolily například v pivním souboji, žravé soutěži nebo hornickém kvízu. Společně také zavzpomínali na ty, kdo hornickému povolání obětovali svůj život. Ve sbírce do hornického gumáku, uspořádané pro Spolek svatá Barbora, jenž od roku 2004 podporuje děti, jimž zahynul rodič na následky pracovního úrazu v hornictví, přispěli zaměstnanci OKD a jejich hosté 232 811 tisíc korun.

Při šachťáku jde nejen o to, přivítat do stavu nováčky a pobavit se, ale také vzdát hold náročnému hornickému řemeslu a kamarádům, kteří už mezi námi nejsou. Sbírkou pro Spolek svatá Barbora přispíváme osiřelým dětem na studia, zájmovou činnost, rozvoj jejich talentu nebo třeba ozdravné pobyty,“ doplnil Antonín Míra, hlavní mechanik OKD, který vedl celou slavnost coby slavné, vysoké a neomylné prezidium.

Tradice hornického skoku přes kůži sahá do 18. století. Při ceremoniálu v „noře“, který řídí slavné, vysoké a neomylné prezidium spolu se svými adláty, jsou za doprovodu hornických karmín interpretovaných „smečkou“ (účastníky) pod vedením kantora a sílení se pivní mastí povýšeni do stavu havířského skokem z pivního soudku přes kůži noví adepti hornictví, tzv. fuxové, čímž se stanou semestry. Kůže představuje kožený kus původně přišitý na hornickou kytli, na niž si horník při práci v dole sedal.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..