Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Požár v hloubení jámy Paskov 19. června 1962

Požár v hloubení jámy Paskov 19. června 1962

1500
0

Hasicí přístroje měly své místo i v zásahové činnosti báňských záchranářů. Ve vybavení našich prvních zásahových jednotek byly v padesátých a ještě v počátku šedesátých let hasicí přístroje různých typů přímo ve výjezdových vozech.

Patřily mezi ně i tenkrát hojně používané hasicí přístroje s chemickou pěnou (tehdy podle ČSN 38 9125). Tyto přístroje měly obsah 10 litrů a shora byla vsunuta dvoulitrová otevřená nádobka s roztokem síranu hlinitého a kyseliny sírové. Zhruba 8 litrů vnější kapaliny tvořil roztok kyselého a normálního uhličitanu sodného s přísadou glycerinu a extraktů saponinu, popř. dalších pěnotvorných látek. Přístroj se musel z věšáku snímat a na místo zásahu přenášet ve svislé poloze. Teprve před použitím se obrátil dnem vzhůru. Tím se roztoky smísily, došlo k chemické reakci s bouřlivým vývinem oxidu uhličitého, který vymetl zhruba 80 litrů pěny.

A tak, když došlo k vznícení metanu po trhací práci v hloubení jámy Paskov ve večerních hodinách dne 19. června 1962, sjížděli v okovu k prvnímu průzkumu tři záchranáři s hasicími přístroji. Dva záchranáři byli zkušení borci ze stálého sboru HBZS, třetí byl jeden z vedoucích techniků výstavbového podniku. Víc se jich do ,cubry‘ nevešlo.

Zasahující jednotka sjela až nad hladinu částečně zatopeného dna. Po hladině poletovaly plameny hořícího metanu. Brunek Puzoň (* 19. 10. 1928 + 27. 9. 1984) vyskočil z okovu na vyčnívající hromadu nastřelné zásoby a pokynul technikovi, aby mu bleskově podal hasicí přístroj. Usoudil, že nejrozumnější bude pokrýt co nejdříve hladinu vrstvou pěny.

Technik měl s těžkým hasicím přístrojem co dělat. Když ho dostal na hranu okovu, tak si pomáhal tím, že ho převrátil. Co následovalo, to si umíme představit. Náhlý výstřik pěny ho dokonale zmátl, mával s přístrojem všelijak, ale naštěstí ho neobrátil zpět. Ve zmatku systematicky pokryl pěnou téměř celou hladinu, Brunka Puzoně i nakladač BC.

A bylo po požáru.

To bylo po výjezdu slávy. Technik se stal hrdinou dne a budiž ke chvále záchranářů z HBZS řečeno, že ho nepodrazili a jeho zásluhy potvrdili.

Ostatně on skutečně ty plameny uhasil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.