Úvod Doly a revíry OKD Historie a současnost Dolu Frenštát

Historie a současnost Dolu Frenštát

3310
0

Od hloubky 239 m až do 496 m byla již jáma hloubena v jednoplášťové železobetonové výztuži s armovacími koši. Od hloubky 496 m až do 892 m bylo použito dvouplášťové výztuže s vnějším pláštěm z blokopanelů, vnitřní plášť se prováděl v železobetonu s armovacími koši. Dále do hloubky 1 088,6 m, t.j. úrovně -629,4 m B.p.v., bylo použito opět jednoplášťové železobetonové výztuže. Hloubení bylo ukončeno v březnu 1990.

Při hloubení jámy přes kontakt pokryv-karbon byla vzhledem ke složitým důlně geologickým podmínkám ve slezském a podslezském příkrovu s možností výskytu anomálních plynodynamických jevů realizována řada bezpečnostních opatření. Byly prováděny zajišťovací vrty délky 25 – 75 m o průměru vývrtů 42 mm tak, aby před počvou hloubení byla dosahována chráněná bezpečná zóna minimálně deseti metrů. Výsledky dlouhých zajišťovacích vrtů byly ověřovány krátkými zajišťovacími vrty délky 7 m. V hloubkách 815 m a 848 m byl proveden ze dna jámy soubor prognózních a zajišťovacích vrtů. Vzhledem k tomu, že těmito vrty nebyly prokázány zvýšené napěťo-dynamické stavy v horninovém masívu, hloubení pokračovalo dále klasickým způsobem. Při průchodu kontaktu pokryv-karbon nebyly zaznamenány anomální plynodynamické jevy.

Průchod hloubení přes horizont s nebezpečím průtrží hornin a plynů byl na základě vyhodnocení průzkumných vrtů prováděn v režimu protiotřesových a průtržových opatření. U slojí č. 36. a 37. byly překročeny povolené hodnoty průběžné prognózy, a proto musely být otevřeny pomocí otřasné odlehčovací trhací práce.

Nad slojí č. 40. (Prokop=504) o předpokládané mocnosti 9,7 m bylo založeno na kótě -501 m v pískovcové vrstvě o mocnosti 14 m náraží 2. patra. Při provádění druhé lávky náraží se začaly projevovat obdobně jako nad slojí 37 anomální zvukové projevy. Při hloubení jámy mezi náražím 2. patra a 40. slojí, po předchozím provedení průběžné prognózy průtrží uhlí a plynu, bylo přikročeno k trhací práci v třímetrovém horninovém celíku (současně s odlehčovací trhací prací). Průchod hloubení horninovým celíkem probíhal od 24.3. do 4.4. 1989. K odkrytí sloje Prokop došlo 3.4. 1989 při nakládání. Po provedených prognózách a prevence HO a PUP byl v režimu odlehčovacích trhacích prací prováděn průchod hloubení 40. slojí, který byl doprovázen řadou akustických projevů – od velmi slabých až po projevy spojené se zřetelným zachvěním horninového masivu. Za celé sledované období nebyl zjištěn výskyt CO2 a rovněž obsah CH4 trvale nepřekračoval hodnotu 0,1 %.

V roce 1988 bylo provedeno povrchové zahloubení jámy č. 2 vč. výstavby větrního kanálu v lokalitě Frenštát – sever vč. výstavby budoucí rozvodny a degazační stanice. Zaústění jámy č. 2 je provedeno ve světlém průměru 8,5 m.

Přerušení výstavby Dolu Frenštát

Výstavba Dolu Frenštát probíhala v intencích základní koncepce až do roku 1991.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.