Úvod Doly a revíry OKD Historie a současnost Dolu Frenštát

Historie a současnost Dolu Frenštát

3310
0

Frenštátské ložisko bylo upřednostněno před dalšími novými poli (Příbor – východ, Kopřivnice – Tichá, Žukov, apod.) vzhledem k vyšší uhelné bohatosti a vývoji spodní části karvinského souvrství. Usnesení vlády č. 311 ze dne 16.12. 1976 „O urychlení náběhu těžeb uhlí a lignitu v nových důlních polích na prognózních lokalitách“ a směrnice č. 6/97 FMPE ze dne 21.4. 1979 „Příprava a realizace geologického průzkumu prováděného důlními díly v definitivních profilech, vhodných pro provoz budoucích dolů“ umožnily zahájit v roce 1981 v rámci etapy podrobného geologického průzkumu důlními díly v definitivních profilech budování nového Dolu Frenštát.

Pro vydobytí ložiska byla v r. 1980 zpracována Báňskými projekty Ostrava koncepční studie, ve které byly řešeny tyto zásadní problémy – situování hlavních vertikálních děl, patrové výšky a počet pater, základní horizontální síť otvírkových děl a časová etapizace geologicko-průzkumných prací a investiční výstavby.

Podle přijaté koncepce je v důlním poli Frenštát situováno pět lokalit s dvojicí jam (vtažná a výdušná) a jedna lokalita s výdušnou jámou, tzn. základní závod Frenštát – sever, pomocné závody Frenštát – západ, Frenštát – východ, Trojanovice, Kunčice a výdušná jáma Ondřejník. Celkem tedy 11 jam o průměru 8,5 m a průměrné hloubce 1 150 m.

Vertikální členění ložiska bylo navrženo na základě návrhu úrovní základního závodu Frenštát – sever – výdušné patro cca -490 m, 1. těžní patro -635 m a 2. těžní patro -720 m B.p.v. Propojení jednotlivých lokalit bylo projektováno tak, aby těžba byla soustředěna k základnímu závodu s projektovanou úpravnou uhlí a napojení na retenční nádrž. Vyšší horizonty pak řeší elevace karbonu v oblastech jednotlivých pomocných závodů. Výstavba byla rozdělena do tří základních samostatných etap časového postupu výstavby. Podstatou etapizace výstavby bylo v postupném osvojování ložiska za současného průzkumu důlními díly, rovnoměrným vynakládáním investičních prostředků s postupným zvyšováním těžby na projektovanou kapacitu. V rámci každé etapy byla plánována realizace jednotlivých, na sebe navazujících, fází geologicko-průzkumných prací.

V rámci realizace 1. etapy časového postupu výstavby byly v rámci jednotlivých fázích geologicko-průzkumných prací vyhloubeny jámy č. 4 a 5 na lokalitě Frenštát – západ s pomocným výdušným horizontem na úrovni -442 m, pomocným těžním patrem -501 m a 1. těžním patrem -590 m B.p.v. a zahloubena jáma č. 2 na lokalitě Frenštát – sever. Současně s důlními díly byly vybudovány potřebné povrchové objekty doprovodných investic do dopravy, komunikačního systému a vodního hospodářství. Do přerušení výstavby Dolu Frenštát v roce 1991 bylo vybudováno cca 51 staveb, 2 odvaly. Odval Píšova dolina – vybudovaný jako odval z hloubení jam č. 4. a 5. v lokalitě Frenštát-západ, odval Sever – vybudovaný jako odval z hloubení jámy lokalitě Frenštát-sever, ražby spojovacích překopů a provozu úpravny, přehradní nádrž na pitnou vodu Lubina, vodojemy Marek, Helštýn a Kozinec o celkové kapacitě 11 100 m3 vč. propojení potrubními řady o celkové délce 14 630 m, odvedení důlních vod o celkové délce 4 600 m, kanalizačních řadů o celkové délce 18 000 m, zařízení staveniště v lokalitě Frenštát-západ, ubytovny, rozvodna 110/22/6 kV, kotelna o tepelném výkonu 8,7 MW, budovy degazace a rozvodny v lokalitě Frenštát-sever, komunikace „Solárka“ a „Přeložka silnice 11/483″ – sloužící jako severní a jižní obchvat města Frenštát pod Radhoštěm, nedokončená stavba Hotelových domů Frenštát apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.