Dne 28.7.1998 ve 4.08 hod došlo k havárii na vtažné jámě Do-IV závodu Doubrava. Došlo k prolomení části jámového zdiva na jihozápadní straně jámy v hloubce cca 86 – 90 m pod ohlubní (otvor cca 3×3 m). V důsledku lokálního porušení jámové výztuže vznikla následně celková destrukce jámové výztuže nad a bezprostředně pod místem vyjetí. Svrchní část jámy, jámová budova a těžní věž se následně zhroutily do vzniklého kráteru o rozměrech cca 63×53 m s hloubkou cca 36 m od povrchu. Objem kráteru činil cca 65.200 m3.
Tiskové zprávy OKD
Sesuv horniny – vývoj
středa, 29. července 1998
K mimořádné události – sesuvu horniny do úvodní jámy Doubrava 4
Na orlovské lokalitě Doubrava Dolu ČSA, o.z. od včerejška nepřetržitě pracuje havarijní komise složená z expertů Správy OKD, a.s., Obvodního Báňského úřadu, VŠB TU, Důlní bezpečnosti a průzkumu – Paskov, RBZS i vedení dolu. Cílem je co nejrychleji zamezit dalšímu možnému sesuvu horniny do jámy, zajistit její stabilitu a v podzemí bezpečně oddělit důlní chodby ústící do jámy od důlního pole v němž byla včera z bezpečnostních důvodů přerušena práce. Přerušení práce v lokalitě Doubrava se týká zhruba 1.500 důlních pracovníků.
Podle nejčerstvějších informací přímo z místa mimořádné události se sesuv horniny do jámy dnes dopoledne téměř zastavil. Na povrchu je viditelný kráter o průměru cca 60 metrů a jeho hloubka se odhaduje na 40 – 50 m. Kolem jámy Doubrava 4 je vytýčeno bezpečnostní ochranné pásmo. Ze tří rodinných domků, které jsou majetkem OKD, a.s. a stojí těsně za bezpečnou hranicí – cca 150 metrů od jámy byli včera evakuovány 3 rodiny, kterým bylo naší společností nabídnuto náhradní ubytování do doby úplné stabilizace situace. Ohrožení lidských životů vlivem sesuvu tedy nehrozí. V blízkosti kráteru a v podzemních důlních dílech pracují pouze báňští záchranáři a specialisté, kteří dodržují mimořádná bezpečnostních opatření. V současnosti experti také zvažují možné varianty sanace kráteru vzniklého sesuvem horniny.
Stabilizace sesuvu – Doubrava
30. července 1998
V lokalitě Doubrava Dolu ČSA dnes pokračují práce související se stabilizací terénu v okolí jámy Doubrava 4 a v důlních chodbách ústících v podzemí do této jámy. Na úrovních 9. a 10.patra, tedy zhruba 900 metrů pod úrovní země se buduje 6 ochranných hrází, které oddělí okolí jámy od důlního pole. Předpokládáme, že hornická činnost bude v lokalitě Doubrava po provedení bezpečnostních opatření opět obnovena v pondělí 3.srpna.
Na základě fotogrametrických měření bylo zjištěno, že rozměry kráteru jsou cca 62 x 49 metrů na povrchu a 36 metrů do hloubky. Od včerejšího dne sesuv horniny téměř ustal a vzniklý kráter se rozšířil řádově pouze o několik centimetrů. Bezpečnostní opatření v okolí jámy zaručují vyloučení úrazu obyvatel Doubravy a nehrozí ani újma na soukromém majetku tamních lidí v důsledku této mimořádné události. Tři rodinné domky evakuovaných rodin jsou střeženy naší strážní službou také před možným vloupáním.
Už včera se začal zpevňovat povrchový terén v okolí jámy Doubrava 4 proti dalšímu sesuvu horniny larzenovou stěnou, která bude ve výsledku 12 metrů hluboká a dlouhá 96 metrů. V bezpečné vzdálenosti od jámy se dnes připravují plochy a mechanizace pro zasypávání vzniklého kráteru. Sanace by měla být zahájena pravděpodobně už o víkendu a pro úplné zasypání kráteru bude potřeba zhruba 65 tisíc “kubíků” materiálu.
Dobrý den, mám dotaz, zda v rubrice Důlní neštěstí jsou uvedena všechna důlní neštěstí, nejsou zde např. uvedena ta z dolu Jindřich II. ve Zbýšově. Děkuji za odpověď, Ševčíková
Dobrý den,
důlní neštěstí jsou v této rubrice průběžně přidávána. Není v lidských silách všechna obsáhnout, avšak nevylučuji, že se časem i události z Dolu Jindřich II. objeví, neboť vím, že nějaké informace o tomto dole a vše s ním související někde mám.
RK