Úvod Doly a revíry OKD Důl František – začátky průzkumu a dolování

Důl František – začátky průzkumu a dolování

1734
0
Dul-Frantisek

Historie ložiska se datuje od roku 1909, kdy byl proveden první průzkumný vrt „Suchá 2“, asi 200 m jižně od dnešní výdušné jámy PG-2. V té době se již těžilo na obou sousedních dolech Suchá (Dukla) a Barbora (1. máj).

Vrtem „Suchá 2“ byl pod čtvrtohorním a třetihorním pokryvem zjištěn v hloubce 350 m uhlonosný karbon, náležející karvinskému souvrství, a to jeho nejstaršímu sedlovému pásmu. V hloubce 378 m byla navrtána první sedlová sloj č. 35. Vrt byl ukončen v hloubce 550 metrů pod úrovní sloje Prokop. Na základě tohoto jediného vrtu se přistoupilo v červnu 1911 k hloubení větrné jámy PG-2 a krátce potom bylo zahájeno hloubení těžní jámy PG-l. Hloubení jam bylo ukončeno počátkem roku 1913 a v témže roce byly vytěženy první tuny uhlí.

Při hloubení jámy byly jako první nafárány sloje č. 33a a 33b. Tyto byly označeny čísly 1 a 2.
Při ražení otvírkových děl na druhém patře byly zjištěny další, výše uložené sloje, které byly označovány postupně do nadloží abecedně: sloj č. 32d jako sloj A, 32b jako B, až po nejvýše vyvinutou sloj 28 = H.

Důlní pole bylo rozfáráno v úrovni dnešního 2. patra severovýchodním a severozápadním překopem. Těžba byla zahájena ve sloji č. 33, záhy se však přešlo k exploataci nejlepších slojí 31b a 32a, které byly vyrubány téměř v celé ploše dobývacího prostoru. V roce 1920 došlo k explozi metanu a k požáru ve sloji č. 32b, těžba byla zastavena a šachta zatopena.

V období mezi světovými válkami dosahovala denní těžba 1000 – 1500 tun a nejvyšší roční těžby 400 000 tun bylo dosaženo v roce 1937. V době druhé světové války dochází ke značnému zintenzívnění těžby. Maxima téměř 700 000 tun dosáhla roční těžba v roce 1943.

Po osvobození dochází k rychlé konsolidaci poměrů a k trvalému zvyšování těžby. Množství uhelných zásob bylo stanoveno na základě hrubé znalosti geologické stavby ložiska, zjištěné otvírkovými díly a aplikací těchto poznatků do hloubky.

Důlní průzkumné práce byly zahájeny v roce 1954 a během dvou let bylo odvrtáno 13 průzkumných vrtů na ověření sedlových vrstev. Kvalita vrtů byla velmi nízká a úroveň průzkumných prací byla nepříznivě ovlivněna nezapracovaností a nezkušeností vrtných osádek. V tomto období bylo také vyraženo 514 m průzkumných chodeb na ověření vývoje sloje Prokop.

Rovněž v dalším období byly průzkumné práce zaměřeny na průzkum sedlových vrstev karvinského souvrství s výjimkou šesti vrtů z povrchu, provedených n. p. Uhelný průzkum v Ostravě-Hrabové za účelem ověření vývoje ostravského souvrství v jižní části dobývacího prostoru.

Po roce 1962 byl geologický vrtný průzkum i průzkum dlouhými díly zaměřen jednak na ověření geologické stavby sedlových vrstev, tj. zjištění mocnosti slojí a upřesnění průběhu pestrých vrstev, jednak na ověření geologického vývoje porubských a jakloveckých vrstev ostravského souvrství za účelem zpřesnění stavu zásob na projektované 5. patro. Maxima vyražené roční metráže průzkumných chodeb bylo dosaženo v roce 1968, a to 2256,7 m. Rekordu ve vrtném průzkumu bylo dosaženo v roce 1972, kdy osádka s. J. Demla dosáhla na vrtu č. 68 soupravou Geo-200 vlastní konstrukce konečné hloubky 717,1 metru.

V současné době je geologický průzkum zajišťován jak vlastními pracovníky, tak také specializovanou dodavatelskou organizací OKD. Cílem je průběžně a v dostatečné míře ověřovat skladbu i uložení slojí v důlním poli a jeho tektonickou strukturu. Tato činnost bezprostředně ovlivňuje následné otvírkové i dobývací práce a přispívá k zajišťování nutné připravenosti podniku pro plnění požadovaných objemů těžby uhlí.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.