Úvod SHD DVÚZ Historie Dolu Centrum – vznik a počátky dobývání (I. část)

Historie Dolu Centrum – vznik a počátky dobývání (I. část)

7863
0

Důl Centrum v Dolním Jiřetíně byl založen v letech 1888 — 1889. V této etapě vývoje průmyslového podnikání nebylo myslitelné, aby si nákladné investice v uhelném dolování mohl dovolit jednotlivec. Příležitosti se zde ujmuly především zahraniční podnikatelské skupiny, zejména anglické a říšskoněmecké (např. anglická společnost Britania, zal. roku 1866, dále Elbe Colliery Company Ltd. a jiné). Typickým projevem byla rovněž podnikatelská účast bankovního kapitálu. Patřil sem zejména Desavský, později zvaný Drážďanský úvěrní ústav, Drážďanská banka, Všeobecný německý úvěrní ústav a také Anglo-rakouská banka se sídlem ve Vídni. Ta byla zakladatelkou a první majitelkou Dolu Centrum.

Koncem srpna 1888 se počala hloubit jáma Centrum I v kruhovém profilu o světlosti 3,80 m s cihlovou vyzdívkou, a dosáhla hloubky 166,63 metrů, když stanula na počvě hlavní uhelné sloje.

Dne 7. června 1889 sděluje podnikatel c. k. revírnímu bánskému úřadu v Mostě, že do 14 dnů bude na Dole Centrum započato s těžbou. Důl v té době neměl ještě ani vlečku, ani třídírnu, a tak bylo nutno vytěžené uhlí deponovat.

V roce 1890 se nově založený důl stává předmětem výnosné finanční transakce. Anglo-rakouská banka jej výhodně prodává Severočeské uhelné společnosti se sídlem v Mostě, která se stala vůbec nejmocnější těžařskou společností v severozápadních Čechách.

Severočeská uhelná společnost koupila r. 1890 od Anglo-rakouské banky v mostecko-chomutovském revíru důlní pole ve výměře asi 3512 hektarů (největší to scelený majetek v severočeském hnědouhelném revíru), z něhož tenkrát byla asi jedna osmina otevřena. Byla to jáma Quido I — II, Humboldt I a Centrum. Později byly otevřeny rovněž doly: v r. 1891 Humboldt II, v r. 1892 Radecký, později Kolumbus, v roce 1897 bylo získáno těžařstvo Germania, které bylo v roce 1915 rozpuštěno. Jeho majetek činil 264 ha důlních polí v Komořanech a Důl Germania (později Fortuna) se dvěma lomy. Dále to byla jáma Jupiter, která byla od roku 1902 mimo provoz. Její důlní pole bylo připojeno k Dolu Quido.

V letech 1905 — 1907 byla vybudována jáma Tegetthof (později Herkules). Koncem roku 1907 bylo započato s hloubením nové jámy Tegetthof a bylo ukončeno r. 1909. Téhož roku získala společnost všechny kuksy Uhelného těžařstva Kaisergrube (později Důl Poseidon) v Mostě.

Důl Centrum je umístěn v severovýchodní části katastrálního území obce Dolní Jiřetín a jeho dobývací prostor se nachází 4,5 km severozápadně od města Mostu. Jeho prostory zaujímají katastrální území obcí Dolní Jiřetín, Čtrnáct Dvorů, Horní Jiřetín, Černice a Záluží. Na severovýchodní straně sousedil s dobývacím prostorem Dolu Kolumbus (původně Radecký), který zahájil těžbu v roce 1893. Na východě s ním sousedil Důl Julius III v Kopistech, na jihovýchodě Důl Nejedlý I. Jižním sousedem je dobývací prostor velkolomu Obránců míru a na západní a severozápadní straně je ohraničen tak zvaným volným polem, s nímž se v budoucnu počítalo pro rozšíření těžby tehdejších dolů Obránců míru a Maršál Koněv v Dřínově.

K původnímu dobývacímu prostoru Dolu Centrum I. byly později připojeny prostory Dolu Humboldt I, jehož provoz byl dne 25. ledna 1904 zastaven. Koncem roku 1933 se jeho prostor rozšiřuje o dolové pole Dolu Humboldt II, jehož provoz byl z hospodářských důvodů zastaven. K této události se váže počátek grandiózního boje severočeských horníků ve Velké mostecké stávce. Tak se původní plocha dobývacího prostoru Dolu Centrum zvětšila z původních 277 ha na 604 ha.

V roce 1938, po mnichovském diktátu, se Důl Centrum stává — stejně jako celý severočeský hnědouhelný revír — součástí Sudetoněmecké důlní akciové společnosti (Sudetenländische Bergbau Aktiengesellschaft —SUBAG).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.