V technické zprávě tohoto přípravného projektu je podrobně popsán stávající stav dolu z roku 1959:„.. doprava se tu děje ručně pomocí důlních vozíků, které samočinně sjíždějí po kolejích, uložených ve spádu 1–2, na 100m. Na dopravu suroviny se používají vozíky o rozchodu 600mm s čelem a doprava odpadu se děje vozíky karbonovými. K osvětlení důlních prostorů se používají acetylenové kahance plněné karbidem a opatřené háky pro zavěšení za korbu vozíku, nebo za výstupek horniny. Důlní vody vytékají samočinně ústím až do řeky Moravice. Zemní plyny tu nejsou, silikóza se nevyskytuje. K vrtání děr se používají pneumatická vrtací kladiva, hnaná dvěma instalovanými kompresory. Hornina se odstřeluje břizentní trhavinou, želatinou astralit, nebo želatinou doranit….. Po tvárnicích jsou značné poptávky, takže dosavadní výroba zdaleka nestačí ku krytí běžné potřeby. Výroba písku neuspokojuje množstevně poptávku Drevoimpregny n.p. Žilina na plánovanou výrobu krycí lepenky… V dole pracuje celkem 23 dělníků z toho 2 technici, 1 údržbář, 2 ZS, 8 štípačů, 3 horníci, 3 pomocníci, 2 vozači, 2 důlní zedníci…“
Závod Nové Těchanovice, foto Žůrek 1952, archiv autor
Během roku 1960 odevzdává Jan Řihák opět několik projektů, které by měly napomoci alespoň zlepšení současného žalostného stavu. Jedná se o „Těžbu ložiska v okolí Kružberského přivaděče, dále „Odvětrávání zkažených větrů dolu Nové Těchanovice“, kde se jedná o propojení těženého horizontu s horizontem bývalého dolu Lhotka v blízkosti přivaděče 50ti metrovým komínem. V dalších projektech se jedná o dokumentaci na vylepšení stavu budov a zlepšení pracovních podmínek horníků, rozvody požárních vod, budování sociálních zařízení apod. Nejzajímavějším projektem tohoto roku je bezesporu další zlepšovací návrh na těžbu břidlice „Dobývání břidlice směrným postupem z pole.“
Bohužel ani v tomto podniku nedošlo k pochopení a naplnění cílevědomých počinů odborníků. V r.1959 došlo k reorganizaci podniku, která měla neblahý dopad na celý výrobní závod Nové Těchanovice. Z původního majetku OPK Vítkov byl důl převeden do Správy stavebních hmot a dílců n.p. Ostrava, závod 200 Opava–provoz 204 břidlicový důl Nové Těchanovice. Výroba krycích ploten poklesla na pouhých 15 000m2 a výroba tvárnic a písku byla zastavena.
Na začátku šedesátých let pocítila československá vláda potřebu udržení břidlicového průmyslu alespoň k opravám a údržbě střech historických památek.
Ke zlepšení kvality pracovního prostředí na dole Nové Těchanovice došlo teprve v sedmdesátém roce vybudováním větracího komínu propojujícího obě patra společně s šachtou Lhotka až na povrch. Těžba na dole Nové Těchanovice, tedy na staré Pollakově štole, končí až v roce 1971, kdy se přestěhovala do zcela nového dolu “Nová Lhotka”.