Úvod Doly a revíry Břidlice Historie dolu Nové Těchanovice-Lhotka

Historie dolu Nové Těchanovice-Lhotka

1067
0
Dul-Lhotka

Historie těžby na Nízkém Jeseníku

Břidlice byly využívány k pokrývání střech již v dávných dobách. Nejstarší nám známé písemné zmínky pocházejí z období po roce 1200 z oblasti německého Mayenu, avšak hornická činnost v mayenské oblasti probíhala zřejmě už v dobách starých Římanů.

Dle dochovaných dokumentů se v oblasti Nízkého Jeseníku břidlice těžila již v 18. století, dřívější těžba však není vyloučena. Těžba ve všech lokalitách byla v prvních počátcích povrchová a opracování se provádělo klínováním suroviny a osekáváním ploten motyčkami. Mezi nejstarší břidlicové lomy na Nízkém Jeseníku patří zároveň i největší lom u Svobodných Heřmanic, kde se podle Řiháka břidlice těžila od roku 1775. Archivně doložená těžba je z let 1832 v oblasti Velká Střelná a podle Staňka v roce 1836 u Klokočova. Ve zprávě olomoucké komory z roku 1860 se hovoří o dobývání břidlice na severní Moravě u dvaceti sedmi obcí.

Pozdější hlubinnou těžbou se začala získávat jadrná a neporušená surovina. Výrobky z takovéto suroviny těžené hlubinným způsobem mají mnohem větší kvalitu a trvanlivost. Jednou z prvních lokalit, kde se břidlice začaly dobývat v hlubinách země, byla Velká Střelná. Doly ve Velké Střelné dosahovaly hloubky okolo 150m a takto těžená břidlice splňovala i ta nejpřísnější kritéria kvality.

Štípání břidlicových ploten, Nové Těchanovice, foto Žůrek r. 1952, archiv autor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.