Uzavřela se další kapitola historie hnědouhelných lomů na Sokolovsku. Definitivně v nich končí provoz velkostroje K800. Jejich modernizace by již neměla smysl. Navíc s poklesem těžby je třeba i menší množství techniky.
Do učebnic dějin hornictví na Sokolovsku definitivně míří další technologie. V září totiž ukončily svůj provoz v dolech Sokolovské uhelné poslední dva velkostroje K 800.
„Tyto velkostroje s příhradovou konstrukcí byly nástupcem prvního poválečného rýpadla československé konstrukce K 1000, které začaly od roku 1957 doplňovat v té době již nasazené německé stroje Lauchammer SchRs 315 v západní části revíru,” říká Pavel Francisko z divize Družba.
Velkostroje K 800 proti tomu byly od roku 1959 používány pouze ve východní části, a to nejprve v lomu Jiří a později právě také na Družbě. Celkem doly na Sokolovsku provozovaly hned čtyři tyto více než 1300 tun těžké stroje z produkce plzeňské Škodovky. Do provozu byly uvedeny v letech 1959 až 1968 a první byl vyřazen v roce 1994 po havárii. Další pak ukončil činnost o pět let později. Nového tisíciletí se tak nakonec dočkala pouze dvě nejstarší rýpadla K 800/1 a 4.
„O případné modernizaci těchto strojů ale již nemělo smysl uvažovat,” vysvětluje Jiří Milt z úseku výrobního ředitele Sokolovské uhelné s tím, že jak se v posledních letech snižuje těžba v revíru, uvolňují se kapacitně i některé modernější velkostroje.
Zdroj: Tisková zpráva SU, a.s.