Ze 14 těžních věží, které má o. z. ODRA ve své správě, je jich 8 památkově chráněno. Z památkově chráněných věží je 7 ocelových a 1 zděná. Z uvedeného počtu ocelových věží se v letech 2002 až 2007 podařilo obnovit nátěr u dvou památkově chráněných věží – jáma Terezie a jáma Alexander 1, zahájit nátěr na jámě Hlubina 2 v Ostravě a mimo to obnovit nátěr u dvou používaných těžních věží Žofie 5/1 v Orlové a Jeremenko 1 v Ostravě, které nejsou prohlášeny za památky. K ošetření nátěrem, případně dokončení tedy zbývalo na počátku roku ještě pět ocelových věží. Poslední nátěry na těchto věžích byly provedeny v průběhu osmdesátých let minulého století a odborníky byl stav jejich ocelové konstrukce označen již za havarijní a těžní věže svým stavem ohrožovaly bezpečnost okolí. Proto přes značnou nákladnost bylo v roce 2008 přistoupeno k realizaci nových nátěrů celkem třech těžních věží a pokračování nátěrů u jámy Hlubina 2 těžní. Z toho byl nátěr ukončen u třech věží – Alexander 2 a Hlubina 2 v Ostravě a hlavní výdušné jámy Barbora v Karviné. V roce 2009 zbývá dokončit nátěr těžní věže Jeremenko 3 v Ostravě a případně zahájit nátěr poslední památkově chráněné věže Pokrok 1/1 v Petřvaldě u Karviné.
V dubnu 2008 byly nejprve zahájeny práce na dokončení nátěru 50 m vysoké těžní věže jámy Hlubina 2 vzpěrové konstrukce v areálu Národní kulturní památky. Finanční prostředky na nátěr byly poskytnuty z dotací Ministerstva kultury České republiky a Statutárního města Ostravy. Pracovníci specializované firmy Colorspol, s. r. o., nejprve část věže mimo těžní budovu otrýskali a následně provedli výměnu zkorodovaných a zeslabených částí konstrukce. Vzhledem k tomu, že se jedná o národní kulturní památku, tak práce probíhaly pod neustálým dohledem pracovníků památkové péče Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a Národního památkového ústavu. Po realizaci oprav konstrukčních prvků věže byl proveden nátěr ve třech vrstvách, z toho vrchní polyuretanový v šedočerném antracitovém odstínu. Přes nepříznivé počasí v zářía počátkem října se podařilo nátěr v polovině října dokončit v požadované kvalitě, což bylo doloženo výsledky mnoha kontrolních měření tloušťky nátěrové vrstvy pod dohledem krajského úřadu. Nově natřená věž jámy Hlubina postavená v roce 1924 se stala opět důstojnou dominantou areálu navrženého k zápisu do seznamu památek UNESCO v roce 2010.
V květnu 2008 byly zahájeny práce na nátěrech zbývajících třech těžních věží. Nátěr 41 m vysoké věže hlavní výdušné jámy Barbora v Karviné z roku 1943 a 30 m vysoké věže jámy Alexander 2 v Ostravě – Kunčičkách postavené v roce 1901, obě vzpěrové konstrukce, realizovala rovněž firma Colorspol, s. r. o. V obou případech bylo použito stejné technologie, stejného postupu a rovněž odstín vrchního nátěru je šedočerný a shoduje se s odstínem jámy Hlubina 2. Nátěry obou věží byly ukončeny v říjnu 2008.
Nátěr a oprava části těžní věže jámy Jeremenko 3 z roku 1967 v sídle závodu ODRA v Ostravě – Vítkovicích byly realizovány částečně vlastními pracovníky a částečně firmou HŠK Šperlik. V tomto případě však byla na základě doporučení pracovníků Národního památkového ústavu odborné pracoviště Ostrava zvolena původní zelená barva. Nátěr 40 m vysoké věže kladivového typu byl organizačně náročnější, neboť se prováděl v blízkosti obytné zástavby a zvláště při tryskání bylo nutno realizovat opatření ke snížení prašnosti.
I když nátěry zmíněných památkově chráněných věží patří mezi finančně náročnější akce, uskutečnily se doslova „na poslední chvíli“ a zajistily splnění zákonné povinnosti péče o svěřené kulturní dědictví. Jejich nový kabát přivítali nejen památkáři a bývalí zaměstnanci šachet, ale i obyvatelé Ostravy a Karviné. Pochvalně se o přístupu státního podniku DIAMO k záchraně památek vyjádřila i veřejná média.
Pramen: Ing. Libor Jalůvka, Ing. Jarošík, Občasník Diamo, ročník XIII č. 11/2008