Most 16. března 2011 – Skupina Czech Coal opětovně vyzývá politickou stranu Věci veřejné k odbornému a transparentnímu dialogu o přínosech a nákladech budoucího využití hnědouhelných zásob v České republice.
Po schválení programového prohlášení vlády ČR, které zahrnovalo závazek „neprolomit limity“ těžby hnědého uhlí, informovala v srpnu 2010 skupina Czech Coal v dopise ministry dotčených resortů a předsedy politických stran koalice o možných důsledcích zablokování největšího uhelného ložiska ve schváleném dobývacím prostoru lomu ČSA. Očekávala tak stejně jako představitelé teplárenství a dalších dotčených oborů diskusi o budoucnosti státní energetické koncepce.
Skupina Czech Coal vyjadřuje údiv a znepokojení nad obsahem tiskové zprávy politické strany Věci veřejné obsahující výhružky této těžební skupině (Věci veřejné prolomení limitů nepřipustí, 14. 3. 2011). Namísto odborné diskuse, rozboru dopadů a přínosů budoucího využití hnědouhelných zásob, byly publikovány citáty ministra dopravy Víta Bárty, které považujeme odborně za nelogické a vůči společnosti Czech Coal zcela neopodstatněné.
„Občany a organizace si nebere jako rukojmí skupina Czech Coal, ale předchozí i současná vláda tím, že dosud neschválila aktualizovanou státní energetickou koncepci,“ uvedl k tomu místopředseda představenstva a generální ředitel Czech Coal a.s. Luboš Pavlas. „Poslední platná SEK z roku 2004 s uhlím za limity počítala. Tomu odpovídala i podnikatelská očekávání jak těžebních, tak teplárenských společností,“ doplnil Luboš Pavlas.
Společným zájmem skupiny Czech Coal, dalších těžařských společností, státu i výrobců tepla, kteří jsou často ve vlastnictví měst a obcí, je zachování cenově dostupného tepla z centrálních zdrojů. To dnes využívá přibližně čtyři milióny obyvatel ČR, z toho téměř dva miliony jsou napojeny na teplárny, které vyrábějí teplo z hnědého uhlí. Dlouhodobé jistoty cenově přijatelných dodávek tepla lze dosáhnout jen při využití zásob hnědého uhlí, které jsou dnes za hranicí územních limitů těžby. Všechny ostatní varianty povedou ke skokovému zdražení nebo rovnou k rozpadu systému centrálního zásobování teplem. To je závěr, ke kterému naposledy dospěla skupina nezávislých odborníků oslovených MPO, stejně, jako před časem tzv. Pačesova komise.
„Dalšími podstatnými faktory růstu cen tepla navíc budou zvyšování DPH a uvalení darovací daně na povolenky na emise skleníkových plynů.
Naše podnikatelská činnost probíhá důsledně podle zákonů, které upravují pravidla těžby nerostných surovin, a je průběžně dohlížena odbornými orgány,“ uvedl k tomu Jan Dienstl, místopředseda představenstva Czech Coal a.s. a dodal: „Nechceme komentovat prohlášení některých politiků, která jsou občas velmi iracionální či populistická, a jejichž smysl nám mnohdy uniká. Diskusi založenou na znalosti problematiky a podloženou argumenty však považujeme za velmi důležitou.“
Zdroj: Tisková zpráva Czech Coal