Úvod Média Proti krizi úspory a dočasné snížení platů

Proti krizi úspory a dočasné snížení platů

16863
1

Propad ekonomiky v Česku, v celé Evropě i ve většině států světa pokračuje. Nižší výkonnost průmyslu má dominový efekt, takže na světových trzích dramaticky klesá také poptávka po koksovatelném uhlí a po koksu. Krize se proto velmi vážně dotýká také hospodaření OKD. Aby firma zůstala zdravá, musíme přistoupit k maximálním úsporám včetně dočasného snížení platů. Takové poselství přednesl předseda představenstva a generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck odborářům, kteří se sešli 17. dubna ve Stonavé na 2. řádném sněmu Sdružení hornických odboru.

S nástinem řešení dopadů hospodářské krize v podmínkách OKD jsme se mohli seznámit ve stati generálního ředitele společnosti Klause-Dietera Becka, zveřejněné ve 14. čísle týdeníku 9. dubna tohoto roku. Psalo se v ní o potřebě pružné reagovat na novou situaci, upravit cíle v těžbě a zajistit úspory nákladů zhruba o 10 procent. Asi čtvrtina úspor by měla vzniknout v oblasti mzdových nákladů zrušením smluvních odměn.

Situace na trhu s uhlím a koksem se však dále zhoršuje, zejména kvůli dalšímu propadu hutní výroby. Vedení OKD proto muselo svou koncepci aktualizovat. Management chce najít další úspory a navrhuje snížení základních platů zaměstnanců OKD o 5,5 procenta, aby firma nemusela hromadně propouštět. Spolu s přídavky na Vánoce a dovolenou by zaměstnanecké příjmy klesly zhruba o 16 procent, díky mimořádnému růstu výdělků v loňském roce by však stále patřily v rámci velkých podniků Moravskoslezského kraje k nejvyšším.

Toto opatření by bylo jen přechodné. V případě zlepšení finanční situace podniku by byly platy i oba typy přídavků znovu obnoveny, ujistil Klaus-Dieter Beck. Alternativou tomuto řešení je pouze hromadné propouštění,” zdůraznil.

Jednání odborářů o návrhu vedení OKD proběhlo „za zavřenými dveřmi”, tedy bez účasti členů managementu a novinářů. Rozdíly v názorech na řešení krizové problematiky se ale projevily už v předcházející diskusi. Týkaly se hlavně úlohy a postavení dodavatelských firem. Podle mínění odborářů by pravé ony měly nést hlavní břemeno krize, generální ředitel je zásadně proti.

I don’t accept this! Neberu to, nesouhlasím!” prohlásil Klaus-Dieter Beck. „Žádám vás o solidaritu! I zaměstnanci dodavatelských firem mají své rodiny a v době krize budou jen těžko hledat jinou práci. Jsou to stejně dobří horníci jako vy! Věřím, že opět přijde oživení a budeme je potřebovat. Pokud budete chtít řešit současný problém přes dodavatelské firmy, budete si muset hledat nového generálního ředitele,” vybízel k soudržnosti.

Na koncepci OKD reagoval předseda SHO Miroslav Syrový. „Chápu argumenty generálního ředitele a vedení OKD. My jsme ale zástupci zaměstnanců OKD a musíme hájit jejich zájmy” uvedl na závěr společného jednání s členy vedení OKD.

Sněmu se zúčastnilo 153 ze 155 zvolených delegátů, zastupujících 15 odborových organizací sdružených v SHO. Jednání byl přítomen předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel. Vedení OKD spolu s generálním ředitelem Klausem-Dieter Beckem reprezentovali finanční a personální ředitelka OKD Miroslava Trgiňová a ředitel pro rozvoj a strategii OKD Ján Fabián.

Zdroj: Týdeník Horník, č. 16/ročník39/2009

1 komentář

  1. no jasne hlavne ze uz je po krize a vsichni se vyhovaraju na krizu, a za co maji zit rodiny horniku to nikoho nezajima, ze. proc plat horniku ,je to ryzikova prace a almuzna pro nich 16tisic co to je a jeste jim s toho vemete

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..