V sobotu 13. září 2008 se v rámci Dne památek, který se ve Stříbře koná druhý zářijový víkend každý rok, otevřela návštěvníkům další část hornické historie regionu. V deset hodin dopoledne se za přítomnosti starosty města Miroslava Nenutila, Martina Klaciána z Nadace ČEZ a předsedy stříbrského Hornicko-historického spolku Radka Strankmüllera, slavnostně otevřela historická expozice nově vybudované budovy „Strojovny “.
Slavnostní otevření historické expozice nově vybudované budovy “Strojovny”. Veřejnosti byla zpřístupněna část Královské dědičné štoly Prokop. Projekt byl realizován díky příspěvku Nadace ČEZ, která v letech 2006 a 2007 poskytla dar v celkové hodnotě 500 000 korun.
Před zhruba pěti lety započal Hornicko-historický spolek ze západočeského Stříbra rekonstrukci jedné ze štol bývalého rudního revíru. Královská dědičná štola Prokop, nazývaná v minulém století také Brokárna, je součástí Hornického skanzenu, o jehož vybudování spolek usiluje.
„Hornicko-historický spolek se snaží zdokumentovat a zachovat co nejvíce hornických reálií a tradic. Naším cílem je především obnovit významné hornické geologické památky Stříbrska,“vysvětluje místopředseda spolku Karel Neuberger.
Projekt v rámci svých regionálních aktivit podpořila také Nadace ČEZ. Ta na rekonstrukci podzemních chodeb věnovala nadační dar v celkové hodnotě 500 000 korun. Z příspěvku v roce 2006 ve výši 250 tisíc byla uhrazena I. etapa výstavby elektroinstalace štoly. Stejnou částkou přispěla Nadace i loni. Tentokrát ji Hornicko-historický spolek využil na osvětlení 260 metrů prohlídkové části štoly a hloubení, úpravu chodeb a skladiště výbušnin.
Slavnostní otevření historické expozice nově vybudované budovy “Strojovny”. První písemná zmínka o Kašparově štole, jak se podle svého zakladatele původně Prokopova štola jmenovala, spadá do počátku 16. století. Jejím účelem bylo odvádět důlní vody v prostoru rudní žíly „Bohaté požehnání“. Svůj úkol plnila až do roku 1966, kdy se provoz na díle definitivně zastavil. Hornická činnost běžela ve stříbrském revíru s krátkými přestávkami po celá staletí. Od konce 60. let ale slouží Prokopská štola už jen jako odvodňovací dílo stávajících důlních jam. „Za poslední roky se nám podařilo plně zpřístupnit její půlkilometrovou část. Ta je dnes opět plně elektrifikovaná a její technický stav odpovídá novým přísným báňským předpisům. Na tomto úspěchu má svůj podíl i Nadace ČEZ. Díky její laskavé spolupráci jsme našemu cíli zase o kousek blíže,“ dodává Neuberger.
Projekt byl podpořen částkou 250 000,– Kč v grantu Podpora regionů pro rok 2008
Zdroj: Nadace ČEZ