V poměrně krátké historii akciové společnosti Severočeské doly Chomutov, v osmnáctém roce jejího trvání, již pošesté jsme pořadateli a hostiteli Skoku přes kůži. Tradičního rituálu, o kterém jsme v minulosti několikrát psali. Ten letošní, v pořadí stodvaadvacátý, se uskuteční 29. dubna v „noře“ – v Městském divadle v Chomutově
od 17 hodin.
Než však slavnostní sese v noře se usadí a v souladu s „Pivním zákonem“ „mastí“ se síliti a „karmíny“ pěti bude, projdou se účastníci Skoku, spolu s adepty hornického stavu – „fuxy a fuxiemi smrdutými“ v průvodu městem Chomutovem a nadlišáka hledati budou. Při zastaveních nejednu „celůvku“ masti zlatavé vypijí, u primátora se zastaví a povolení k pořádání Skoku si vyžádají, poté kytici ke sloupu Nejsvětější Trojice položí.
Nezbytnou součástí skokového večera je předčítání humorně zpracovaného vědeckého pojednání či jiné zajímavé události – tzv. „švéflu“.
Zatímco v příbramské historii je situace naprosto jednoznačná (všechny skoky v období let 1849 až 1939 proběhly na akademické půdě VŠB v Příbrami), tak po přestěhování VŠB z Příbrami do Ostravy v roce 1945 se skoky konaly mimo půdu Almy mater, a sice v kulturních zařízeních jednotlivých patronátních důlních organizací, a to i mimo Ostravsko-karvinský region.
V období let 1945 až 1972 se skoky konaly naprosto nepravidelně a sporadicky.
V roce 1972 obnovil dědičný kantor ostravské Alma mater Luboš Cwik éru systematického pravidelného konání
skoků přes kůži, a to jedenkrát do roka, jak je tomu dodnes.
Že letošní, „stodvaadvacátý“, připravený týmem vedeným technickým ředitelem Miroslavem Eisem, bude neméně zdařilý jako ty předcházející,o tom nikdo nepochybuje.
Zdroj: Hornické listy, č. 2, 2011