Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Průtrže CO2 a pískovce na Dole Slaný

Průtrže CO2 a pískovce na Dole Slaný

1939
0

Po odtěžení zásoby pod spodní úroveň betonovací formy byla na dně jámy zjištěna kaverna do boku jámy do hloubky 0 až 6 m, na výšku 0 až 0,5 m. Kaverna se do hloubky zužovala. Horniny vyhozené z kaverny měly zčásti destičkovitý charakter. Objem vyvržených hornin se odhadl na 250 až 300 m3 a množství uvolněného CO2 na 4000 m3.

Je třeba poznamenat, že při dosažení 797 m hloubky jámy byl ze dna jámy proveden na hloubku do 857 m zajišťovací vrt 60 m dlouhý o průměru 93 mm. Při tom nebyl zjištěn projev ani tlakové vody, ani plynu.

Opatření

Po popisované první průtrži plynů a hornin, která byla vyvolána trhací prací, stanovil Obvodní báňský úřad v Kladně pro další hloubení další doplňující bezpečnostní opatření, která byla zahrnuta do projektu hloubení.

Doplňující bezpečnostní opatření zahrnovala umístění kontinuálních analyzátorů na CO2 a CH4 s umístěním čidel analyzátorů a dvou bezpečnostních benzínových lamp u dna hloubené jámy.

Jednou za 24 hodin byl odebírán vzorek vzdušin na dně jámy v dýchací zóně pracovníků a proveden jeho rozbor. Po každé trhací práci byl na ohlubni jámy kontrolován ve větrech z jámy obsah CO2 a CH4, akusticky se sledoval průběh odpalu a rovněž se sledovaly kouřové zplodiny, zda nedošlo k odchylkám proti normálnímu průběhu. Při provádění trhací práce se nesměl nikdo zdržovat v jámě ani v dílech z ní ražených.

Pokud byla po trhací práci po stanovené čekací době naměřena na ohlubni koncentrace CO2 vyšší než 2 °/o nebo vycházely z hloubení kouře neobvyklé barvy nebo se zjistily jiné mimořádné jevy svědčící o možné průtrži, musely být další práce zastaveny a okamžitě povolána HBZS ve Vinařících a případ neprodleně ohlášen OBÚ a GŘ KD.

Prohlídka pracoviště na dně jámy po trhací práci se musela uskutečnit za přítomnosti technického dozoru při kontrole na obsah CO2 a CH4. Předák v hloubení a technický dozor fárající do hloubení museli být vybaveni interferometry a indikovat na CO2 a CH4 ve lhůtách stanovených technologickým postupem.

Všichni fárající do hloubení museli být vybaveni izolačními sebezáchrannými přístroji a proškoleni o příznacích průtrží i o možných ohroženích průtržemi. V době, kdy byla osádka na pracovišti, musela být havarijní klec nebo okov ve své spodní poloze a musel umožňovat případné okamžité vyfárání.

Pokud zjistila osádka hloubení při vrtných pracích odchylky proti běžnému postupu, resp. stavu, zajistil předák hloubení okamžité vyfárání osádky na povrch a ihned ohlásil tuto událost nejbližšímu nadřízenému.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.