Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Průtrže CO2 a pískovce na Dole Slaný

Průtrže CO2 a pískovce na Dole Slaný

1854
0

Mezi oblasti s nebezpečím průtrží plynů, uhlí a hornin v uhelném hornictví se v roce 1986 zařadil také nově osvojovaný uhelný revír ve Slaném poblíž Kladna.

Se smíšenými průtržemi CO2 s CH4 a uhlí jsme se v OKR setkávali  na Dole Jan Šverma, později při přípravě k dobývání Dolu Paskov s průtržemi CH4 a uhlí a při otvírce a přípravě Dolu Staříč k dobývání vedle průtrží metanu a uhlí také s průtrží CH4 a pískovce. Sloje nebezpečné průtržemi metanu a uhlí byly i na dolech Rudý říjen a Vítězný únor v OKR.

K průtržím metanu a uhlí došlo i v Rosickém uhelném revíru na Dole Jindřich a v 8. poli na Velkobani Handlová. Větší výrony CO2 s nepatrnými výhozy uhlí se projevily rovněž v Modrokameňském uhelném revíru. Za ohrožený průtržemi CO2 a CH4 a uhlí byl prohlášen také úsek východního pole na Dole Jan Šverma ve Východočeském uhelném revíru.

Dva případy průtrží CO2 a drobnozrnného pískovce, k nimž došlo v roce 1986 při hloubení jámy Slaný ukázaly, že dobývání uhlí v této nové oblasti v hloubkách kolem 1000 m není snadné a že se budou muset řešit již v průběhu otvírky dolu mnohá nová bezpečnostní opatření. Projekt nového dolu musel respektovat tyto nové skutečnosti, zejména pokud jde o způsob vedení větrů a elektrifikaci. Ze zkušeností dobývání v solných dolech v bývalé NDR a v Dolnoslezském uhelném revíru v Polsku, kde dochází k průtržím CO2 a uhlí, je jako základní bezpečnostní požadavek postaveno vedení větrů v porubech zásadně sestupně.

S tím také souvisel další požadavek na krátké únikové cesty ze všech pater k vtažným jámám se samozřejmým vybavením pracovníků izolačními sebezáchrannými přístroji.

Další bezpečnostní opatření musela být zpřísněna na povrchu zejména u výdušných jam, kde v případě průtrží CO2 v dole byla ohrožena „vytékajícím CO2″ také níže položená místa na povrchu.

První průtrž

Ve středu dne 9. dubna 1986 v 9.30 h byla zjištěna po trhací práci na ohlubni hloubené skipové jámy zvýšená koncentrace oxidu uhličitého.

V hloubce 814,5 m (- 497,5 metrů n. m.) bylo odpáleno z povrchu v 88 vrtech hlubokých 2 až 4 m celkem 220,4 kg Gelamonu s roznětkami DEP—S. Při odpalu byl zaznamenán odlišný zvukový efekt a větry vycházející z jámy při foukacím větrání měly šedou barvu.

Koncentrace CO2 změřená detekčními trubicemi v 10.30 h na ohlubni byla v rozsahu od 4 do 6 % a v 11.00 h ještě 2 %. Vzorky vzdušin odebrané záchranáři ve 12.30 h na dně jámy již po ovětrání vykázaly maximální koncentraci CO2 1,7 %. Doba ovětrání po trhací práci trvala tři hodiny, zatímco za normálních podmínek byla 45 až 60 minut.

Skipová jáma byla v definitivní výztuži provedena litým betonem o síle 80 cm do hloubky 814,5 m, kde se nacházelo po celém obvodu 4 m vysoké spouštěcí bednění.

V hloubce 812,7 m procházela jáma vodorovně uloženou nýřanskou slojí č. 1 o mocnosti 0,75 m, která měla v podloží jemnozrnný pískovec. Odpalovací vrty byly vrtány v hrubozrnném arkózovém pískovci a v středně zrnitém pískovci.

Při kontrole dna jámy po odpalu bylo zjištěno, že se rozrušená hornina nakypřila do výše asi 8 m. Za normálních okolností bývalo nakypření do 6 metrů. Rozdíl v objemu horniny byl odhadnut na 120 m3. Povrch horniny byl po odpalu přibližně vodorovný, pokrytý drobnými úlomky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..