Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Požár na Dole Hradiště 5. března 1977

Požár na Dole Hradiště 5. března 1977

1558
0

Dne 5. března 1977 v 15.35 hodin byly pohotovostní jednotky HBZS v Mostě vyrozuměny o požáru, který vznikl na Dole Hradiště, který se nachází poblíž Kadaně na Chomutovsku a patří k závodu Sobědruhy, n. p., Rudné doly Příbram. Podle první zprávy byl zjištěn výstup kouřů hlavní štolou na povrch.

V 15.37 hodin vyjely čety k místu nehody vzdálenému asi 50 km od pohotovostní stanice. Současně s výjezdem záchranářů byl požádán o pomoc i požární sbor z Chomutova, neboť bylo nutné předpokládat, že zdroj požární vody bude nedostatečný.

První sled záchranářů se dostavil na místo nehody v 16.30 hodin. Hlavní vtažnou štolou vystupovaly na povrch husté kouře a požární zplodiny o vysoké teplotě. Z neznámých důvodů byl na výdušné jámě zastaven větrák o výkonu 1000 m3/min. Po jeho uvedení do provozu byly zplodiny odsávány a viditelnost v hlavní štole se postupně zvětšovala.

Průzkum zjistil, že požár zasáhl horní náraží slepé jámy, a že zřejmě hoří i výztuž této jámy. (Výztuž slepé jámy na tomto dole byla ještě dřevěná.) Přesnou situaci však tento průzkum neověřil vzhledem k trvajícímu hustému kouři a vysoké teplotě. Na základě prvních zjištění bylo rozhodnuto likvidovat požár přímým zásahem tlakovou vodou. Její dodávku zajišťovaly požární útvary z blízkého potoka. Hlavním úkolem záchranářských čet v této fázi likvidace bylo proniknout k náraží slepé jámy a proudem vody hasit požár v jámovém komíně. Postupně se podařilo zavést na zhlaví slepé jámy tři dopravní proudy, z toho dva »B« a jeden »C«.

Po zajištění dostatečného přívodu vody se záchranáři zaměřili na likvidaci požáru v okolí horního náraží. Požár zde zasáhl asi 26 m dřevěné výplně za ohnivzdornou výztuží, kterou byly ocelové oblouky zapažené železobetonovými pažinami. Obtížnost likvidace byla dána neobvyklým způsobem založení výplně. Dřevo různé délky bylo pokládáno na sebe ve směru podélné osy důlního díla. Působením horského tlaku bylo dřevo dokonale stlačeno a vznikla tak dosti kompaktní výplň, která ani po odkrytí dřeva neumožňovala rychle zasáhnout ohnisko.

V hustém kouři a vysoké teplotě bylo nutno postupně uvolňovat hořící dřevěnou výplň, jejíž vrstva dosahovala tloušťky 2 až 2,5 m. Bylo proto nutné postupovat velmi obezřetně, poněvadž po uvolnění hořícího dřevěného zátahu dosahovala k uvolňování stropu a k jeho propadávání.

Zhruba po pěti hodinách akce bylo zřejmé, že požár se podaří zlikvidovat přímým zásahem a nebude nutné přistoupit k prostorovému uzavření. Obtížná akce byla korunována úspěchem v následujícím dni ve 23.00 hodin. Přesto však bylo nutné v další směně hasit oživená ohniska požáru.

Likvidace nehody v rudném dole se zúčastnilo celkem 51 záchranářů a byla to akce mnohostranně poučná. Největším poučením ovšem byla pro pracovníky rudných dolů, kde podobné akce bývají výjimečné a jejich příčiny často podceňovány.

Příčinou této nehody byla práce s otevřeným ohněm. V ranní směně 5. března byla na ohlubni slepé jámy opravována stavítka. K této práci byl použit elektrický agregát. Po skončení prací nebyla zajištěna následná kontrola a po skončení ranní směny byl důl opuštěn všemi zaměstnanci a na povrchu zůstal pouze strážný. Ten požár zpozoroval teprve, až když kouř vystupoval z dolu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..