Úvod Doly a revíry Březohorský rudní revír Požár na Dole Anna na Březových Horách dne 12. ledna 1946

Požár na Dole Anna na Březových Horách dne 12. ledna 1946

2758
1

Dne 12. ledna 1946 vznikl požár v dole Anna na Březových Horách. Dík okolnosti, že poměrně brzo byl zpozorován a že odpovědný závodní zahájil rychle a energicky potřebná záchranná opatření, omezily se oběti na lidských životech na dva havíře, zahynuvší při útěku z pracoviště a na dva jejich kamarády, kteří se zúčastnili záchranných prací.

Místo vzniku požáru

Požár vznikl na 36. patře Vojtěšského ležatého odžilku v hlavě II. severního hloubení, ve vzdálenosti asi 270 m severně od Anenského překopu a asi 420 m od výdušné fárací jámy Anna. Hloubení jest provedeno ve světlém profilu 3 x 1,6 m a má hloubku necelých 50 m, měřeno od ústí na 36. patře až k počvě patrové chodby na patře 37. K výpravě hloubení bylo použito asi 15 sm dřeva; bylo rozděleno na lezní a těžné (sýpové) oddělení. Jelikož tou dobou nebylo hloubení při provozu používáno, byl v něm zabudován ve výši 5 m od počvy poval a ústí na 36. patře bylo překryto taktéž fošnovým povalem, tvořícím kolejnicový přejezd na chodbě 36. patra. Ve výklenku, vylámaném pro vrátek, používaný při hloubení a nyní již odstraněný, byla umístěna lavice, sloužící havířům k odkládání oděvu při převlékání. V tomto místě podle výsledků provedeného vyšetřování oheň pravděpodobně vznikl.

Příčina vzniku ohně

Příčiny ohně se lze jen dohadovati, poněvadž poval, lavice i hloubení, t. j. jeho výdřeva, zcela vyhořely. Možno jen usuzovati, že příčinou bylo buď neopatrné zavěšení karbidové lampy na stojku a tím vyvolané vznícení dřeva, nebo pouhé, třeba jen okamžik trvající přiblížení plamene hořáku k zavěšeným částem oděvu. Méně již pravděpodobným důvodem, přece však ne zcela vyloučitelným, jest neuvážené, lehkovážné odhození hořícího zbytku cigarety nebo hořící zápalky. V tom směru nebylo možno již skutečnost zjistiti.

Větrání dolu

Příbramské doly Anna, Vojtěch a Prokop jsou — ovšem nikoliv ve všech patrech, vzhledem k různým hloubkám jednotlivých šachet — navzájem pod zemí spojeny. Větrání dolů jest přirozené, při čemž jest důl Prokop vtažným a důl Anna výdušným. Prokopskou jamou přiváděné větry padají na 35. patro, pokračují překopem a slepou jamou na 37. patro v hlavní Vojtěšské žíle, přecházejí západním Anenským překopem do ležatého Vojtěšského odžilku, projdou tímto a pokračují dále překopem do žíly Ševčinské. Výdušný důl Anna jest oddělen od čerstvých větrů na 3é. a 37. patře jednoduchými větrnými dveřmi, zabudovanými v západních překopech do hlavní Vojtěšské žíly. Generelně jsou na dole Anna patra 36. a 37. vtažnými, patro 35. jest indiferentní; částečně výdušným se stává 34. patro, kdežto hlavním výdušným jest patro 33. Z něho jsou vedeny výdušné větry k Anenské jámě a touto vystupují na den.

Hloubení II. vyúsťuje na 36. patře mezi 9. a 10. sýpem z mezipatrové chodby nad 36. patrem. Sýp č. 10 je 7 m severně od II. hloubení a 17 m jižně cd téhož hloubení vúsťuje sýp č. 9.

1 komentář

  1. Zdař Bůh,
    chtěl by jsem jen upozornit na chybičku v posledním odstavci článku ve větě: „Obecně jest známa katastrofa z r. 1891“. Správně by to měl být r. 1892, neboť se jedná o požár na dole Marie z 31.5.1892.
    Jinak pěkný článek, stejně jako ostatní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.