Úvod Dějiny hornictví Historie Hornictví v českých zemích (VII. část)

Hornictví v českých zemích (VII. část)

778
0

Léta 1940 -1945

Pozitivní vývoj hornictví v meziválečném údobí byl přerušen obsazením českých zemí hitlerovským Německem a rozpoutáním druhé světové války.
Zabavení židovského majetku a konfiskace dolů zahraničních společností s francouzským, anglickým a americkým kapitálem umožnilo německým důlním společnostem, které převzaly tento majetek, slučovat existující malodoly do větších celků.

To vytvořilo vhodné podmínky pro koncentraci a racionalizaci procesu dobývání. Na druhé straně to znamenalo důsledné podřízení podniků báňského průmyslu potřebám německého válečného průmyslu.

Určitým pozitivním rysem tohoto údobí byla skutečnost, že na vedoucích místech jednotlivých hornických provozů na území tzv. Protektorátu byli ponecháni čeští odborníci, kteří v rámci svých možností připravovali doly na éru poválečné obnovy a snažili se minimalizovat negativní důsledky války a okupace pro podniky báňského průmyslu. Celkově je možno konstatovat, že do poválečného údobí vstupovalo Československo s relativně nedotčeným báňským průmyslem, což výrazné přispělo k obnově válkou narušeného národního hospodářství.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.