Pro spojení dolu s povrchem a pro spojení jednotlivých míst v dole mezi sebou slouží obvyklé spojovací prostředky důlní telefonní nebo dispečerské sítě. Pro speciální spojení záchranářů slouží vlastní prostředky. Pro čistě záchranářskou činnost se v naší republice dříve využívalo zařízení AZD 110. S určitými úpravami se používalo i jako spojovací prostředek při potápěčských pracích.
AZD 110
Jiskrově bezpečné záchranářské pojítko AZD 110 je určeno pro spojení v báňské záchranné službě. Umožňuje obousměrně hlasité spojení a je jednosměrné, obdobně jako u důlních ligyfonů, tj. jedna stanice (řídicí) je trvale na příjmu, zatímco druhá je na příjmu pouze na pokyn z řídicí stanice. Změna směru hovoru je ovládána tlačítkem na řídicí stanici.
Souprava AZD 110 se skládá ze dvou koncových stanic:
— řídicí AZJ 110,
— zásahové AZY 110 nebo AZY 111.
a dále z doplňující mezistanice ZR 1 umožňující připojení v kterémkoli místě na spojovacím kabelu stanic soupravy AZD.
Řídicí stanice AZJ 110
Řídicí stanice je umístěna v pouzdru starého typu důlního reflektoru. V tomto pouzdru jsou tři suché baterie typu 223 nebo 224, zesilovač, ovládací tlačítko změny směru hovoru, vypínač a reproduktor. K připojení spojovacího kabelu slouží rychloupínací svorky. Stanice umožňuje trvalé spojení po dobu nejméně jedné směny. Potom musí být vynesena na povrch, neboť v dole nesmějí být baterie měněny.
Řídicí stanice o rozměrech 109 x 240 x 98 mm má pohotovostní hmotnost 1,3 kg.