Úvod Báňské záchranářství Sebezáchranný přístroj ŠS-7

Sebezáchranný přístroj ŠS-7

5002
0

Důlní izolační sebezáchranný přístroj ŠS-7 je určen k ochraně horníků při odchodu z prostor s nedýchatelným ovzduším jaké se vyskytuje např. při průtržích plynů a uhlí nebo při výbuchu a požáru. Přístroj chrání proti jedovatým zplodinám i při nedostatku kyslíku.

S přístrojem je nutno zacházet šetrně a chránit jej před nárazy.

Rozdrcením přístroje může dojít k vysypání regenerační hmoty, která ve styku s uhlím, dřevem a jinými hořlavinami může vést k jejich zapálení.

Proto je přísně zakázáno otevírat jakýmkoliv způsobem dolní část přístroje obsahující regenerační pohlcovač, odkládat přístroj na dopravníky, důlní vozy, lokomotivy, kombajny a jiné důlní stroje.

Při denním nošeni přístrojů na pracoviště nesmí být odkládány do větší vzdálenosti než 5 m od pracovníka.

Denně nošené přístroje je povinen pracovník u výdejny zkontrolovat, zda je nepoškozené pouzdro, zámek a pevně připojen nosný popruh. Je-li pouzdro proraženo, nebo hluboce promáčknuté, poškozen zámek nebo není-li opatřen nosným popruhem, musí být přístroj výdejnou vyměněn.

Po ukončení směny musí každý pracovník odevzdat přístroj ve výdejně. Přístroj nesmí být po směně ponechán v dole ani předán jinému pracovníkovi s výjimkou ohrožení života.

Použití přístroje

Ochranná doba přístroje závisí od fyzické námahy na únikové cestě. I při vysoké námaze chrání nejméně po dobu 40 minut. Přístroj lze nasadit a uvést do činnosti během 15 až 30 vteřin.

Postup při nasazení přístroje:

1. Z pohotovostní polohy se přesune a zavěsí popruhem na krk.
2. Prudkým trhnutím za tkanici zámku se přístroj otevře a víko odhodí. Odhozením víka se uvede v činnost spouštěcí zařízení.
3. Co nejdříve se vloží ústenka a nasadí nosní svorka. Kyslík uvolněný spouštěcím zařízením dostatečně naplní dýchací vak, takže lze okamžitě dýchat.
4. Nakonec se upraví délka nosného popruhu tak, aby vrapovaná hadice nebyla napnuta (nedošlo k vytržení z úst) ani při záklonu hlavy.

Únikovou cestou směrem do čerstvých větrů se postupuje klidně. Při běhu a někdy i při rychlé chůzi následkem zvýšené spotřeby vzdušin může dojít k dýchacím potížím. V tom případě je nutno chůzi zpomalit nebo se zastavit, hlubokými vdechy obnovit normální dýchání a po uklidnění pokračovat v cestě. Po nasazení se přístroj zahřívá.

V nasazeném přístroji (při vložené ústence) se nesmí mluvit a ústenka se po dobu pobytu v zamořeném ovzduší nesmí vyjímat z úst ani se nesmí snímat nosní svorka.

Otevřený nebo použitý přístroj nesmí být nikdy ponechán v dole. Každý případ ztráty přístroje (např. v závalu) musí být okamžitě hlášen technickému dozoru na pracovišti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.