Úvod Dějiny hornictví Minulost Útlum lokality Paskov (1998)

Útlum lokality Paskov (1998)

1003
1
Dul-Paskov-02

V souladu s usnesením vlády č. 618/97 byl 1.ledna 1998 zahájen útlumový program na závodě (lokalitě) Paskov stejnojmenného skupinového dolu OKD,a.s.,Důl Paskov,o.z.(okres Frýdek-Místek). Vláda k tomuto rozhodnutí dospěla na základě posouzení možnosti dalšího ekonomického vývoje odštěpného závodu Paskov s ohledem na platné podmínky využitelnosti uhelných zásob. Byl brán v úvahu fakt, že vypočtený objem vytěžitelných zásob závodu Paskov bude vyčerpán na přelomu let 1999 – 2000, a že vytěžitelné uhelné zásoby na závodě Staříč, skupinového dolu Paskov budou za předpokladu otvírky dalšího patra dostačující minimálně do roku 2010. V případě, že by nebyl zahájen útlum lokality Paskov , ztrátovost skupinového dolu by se postupně zvyšovala až na – 674 miliónů Kč v r.2000. Při zahájení útlumu k 1.1.98 je reálné snížení ztráty skupinového dolu Paskov na únosnou míru a zabezpečení eliminace přiměřené ztráty na vrub zisku ostatních činných dolů.

V letošním roce ještě na lokalitě Paskov pokračuje těžba, aby byly vytěženy všechny dostupné zásoby, tedy cca 270-tisíc tun. Od 1.1.1999 se předpokládá zahájení technické likvidace na lokalitě Paskov a organizační začlenění tohoto závodu pod skupinu utlumovaných dolů s názvem OKD,a.s., Důl Odra, o.z. K 31.prosinci 1997 bylo na závodě Paskov zaměstnáno celkem 1.444 lidí, z toho bylo 918 dělníků v dole, 355 dělníků na povrchu a 171 THP. V souladu se sociálním programem útlumu by na této lokalitě mělo pracovat na konci roku 1998 celkem 601 lidí – 311 důlních dělníků, 211 dělníků na povrchu a 79 technicko-hospodářských pracovníků. Všem důlním dělníkům z lokality Paskov, splňujícím zdravotní kritéria pro práci v dole je nabízena pracovní příležitost na jiných činných dolech v rámci OKD, a.s., včetně nejbližší lokality Staříč, která je organizační jednotkou (závodem) skupinového dolu Paskov. Pokud důlní pracovníci přejdou na důlní pracoviště jiných odštěpných závodů OKD, tedy do karvinské části revíru, je jim vyplácen jednorázový adaptační příspěvek, který se podle individuálních podmínek pohybuje v rozmezí 5.000 až 35.000 korun.

Komplikovanější je zajišťování nového pracovního uplatnění pro pracovníky na povrchu. Stejně jako s důlními pracovníky jsou i s povrchovými vedeny individuální rozhovory za přítomnosti zástupců odborové organizace o jejich možném dalším pracovním uplatnění. Společnost OKD zajišťuje těmto lidem rekvalifikační kurzy ve spolupráci s Úřady práce. Pokud si povrchoví pracovníci chtějí najít práci sami, mimo OKD,a.s. a rozhodnou se uzavřít svůj současný pracovní poměr dohodou, je jim vypláceno odchodné nad rámec platné Kolektivní smlouvy OKD, a.s. v rámci speciálního sociálního programu, na jehož přípravě se spolupodílely odbory. Zaměstnanci z povrchových pracovišť bez zdravotních omezení tak mají nárok na odchodné ve výši 6-ti násobku průměrného výdělku a lidé se změněnou pracovní schopností ve výši 8-mi násobku průměrné mzdy a to v obou případech bez ohledu na počet let odpracovaných v OKD,a.s. Ing.Jiří Tvrz – tisk.mluvčí OKD,a.s.

Pozn. Text v původním znění

1 komentář

  1. Zdravím,
    velice pěkně popsán útlum jednoho z dolů.

    Zdař Bůh!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..