Úvod Média Hladina Medardu se zvedá

Hladina Medardu se zvedá

944
0

Jezero nabídne veřejnosti mnohem čistší vodu pro koupání, než ostatní velké nádrže v kraji. Umožní to řízené napouštění, které eliminuje obsah sinic ve vodě z Ohře.

Pouhých 41 metrů do finální hladiny zbývá budoucímu jezeru Medard. Ve zbytkové jámě bývalého hnědouhelného dolu mezi Sokolovem, Habartovem a Bukovany se tak již dnes rýsují první obrysy budoucího jezera a jeho hladina stále stoupá. „Zatím se zvyšuje jen díky povrchovým dešťovým vodám a průsaku spodních vod, které by měly umožnit její nastoupání přibližně na kótu 365 metrů,“ říká Jiří Pöpperl, technický ředitel Sokolovské uhelné s tím, že podle rozsahu dešťových srážek by tak vysoko měla voda dosáhnout ke konci letošního roku.
Další voda pak do jezera bude směřovat z řeky Ohře prostřednictvím takzvaného napouštěcího objektu. Ten je z větší části již dokončen, a bývalý lom tak od řeky dělí už jen pilíř, ve kterém bude umístěno napouštěcí potrubí. Protlak pro toto potrubí bude dokončen v nadcházejících měsících během prací předcházejících samotnému napouštění jezera. To však bude zřejmě probíhat o něco pomaleji, než se původně předpokládalo. Příčinou je kvalita vody v řece. „Ohře se dlouhodobě potýká s problémem sinic. A pokud se budeme chtít vyhnout tomu, aby jich byl plný i Medard, bude muset být napouštění řízené,“ upozorňuje Pöpperl. Zástupci společnosti se tak již dohodli se správcem toku na výměně informací o obsahu nerozpuštěných látek a sinic ve vodě. To umožní napouštět jezero pouze co nejčistší vodou.

„Kromě toho navíc budou do napouštěné vody v první fázi řízeně přimíchávány důlní vody, které mají nižší pH a dokáží tak zamezit šíření sinic,“ říká technický ředitel Sokolovské uhelné.

Sinice, kterým se nakonec v nádrži podaří uchytit, nebudou mít v budoucím jezeře příliš vhodné podmínky pro rozmnožování. Na rozdíl od přehrad na Ohři totiž nebude Medard průtočnou nádrží, takže zdejší vody budou poměrně chudé na fosfor a další látky, které sinice ke svému růstu vyžadují. Větší hloubka pak umožní navíc lepší samočistící schopnosti jezera s minimálním kolísáním hladiny, které nepřesáhne třiceti centimetrů. „Takže ve výsledku nabídne Medard pro koupání mnohem lepší podmínky, než mají lidé dnes na Jesenici, Skalce i dalších velkých vodních plochách v kraji,“ dodává Pöpperl. Samotnému napouštění jezera ale předchází celá řada prací, které je ještě nutné dokončit. Vedle jímacího objektu jde například o navážky sanační zeminy, úpravy břehové linie nebo výstavba biokoridorů v okolí jezera a péče o vysazené lesní porosty. Část z těchto prací byla, nebo je prováděna v režii Sokolovské uhelné, větší díl je pak financován z 15 miliard, které na obnovu krajiny poškozené těžbou hnědého uhlí uvolnila vláda v roce 2002.V současnosti v areálu budoucího jezera probíhají práce na celkem devíti etapách rekultivací, počínaje opevněním břehové linie a konče vytvářením zemědělských nebo lesnických ploch. Některé z nich pak budou pokračovat v různém rozsahu i během napouštění jezera nebo po něm. Například u nově vysazených lesů totiž trvá přibližně deset let, než vzniknou plnohodnotné porosty, se kterými lze nakládat jako s kterýmkoliv jiným lesem. A nejméně dalších sedm desítek let bude trvat, než bude možno tyto nově vzniklé smíšené lesy také hospodářsky využívat.

Jezero Medard

vznikne zaplavením zbytkové jámy vyuhlených lomů Medard-Libík, které byly v provozu od roku 1872 do roku 2000. Čerpání vod ze dna lomu bylo zastaveno v červnu 2008, a samotné napouštění jezera z Ohře začne nejpozději počátkem příštího roku. Trvat bude, podle stavu vody v řece, přibližně tři roky. Na jeho konci hladina dosáhne kóty 400 metrů nad mořem a celkové plochy 493,4 hektarů. Jezero bude mít délku čtyři kilometry, šířku 1,5 kilometru a nejvyšší hloubka bude činit 50 metrů. Délka břehové linie, kolem které má pak v budoucnosti vyrůst rozsáhlý rekreační areál, bude přes 12 kilometrů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.